SUSHI ve xSUSHI, SushiSwap merkezsiz borsasının yönetişim tokenidir. SUSHI kararlar alınmasında kullanılırken xSUSHI platform tarafından elde edilen ücretlerin, kullanıcılara dağıtılmasında kullanılır.

SushiSwap ise bir Uniswap çatalıdır. Uniswap ile neredeyse aynı kod yapısına sahip olan bu merkezsiz kripto para borsası oldukça popüler ve güvenlidir. Bir AMM protokolü (otomatik piyasa yapıcı) olan bu merkezsiz borsa alım satımlarda ve fiyat yükselişlerde, Uniswap gibi farklı fiyat mekanizması kullanmaktadır.

Merkezsiz borsalarda işlem yapılabilmesi için işlem yapacağınız kripto para çiftlerinde önceden likidite sağlanması gerekir. Likidite sağlayıcıların bu rolü üstlendiği merkezsiz borsalarda güvenli bir şekilde alım satım yapabilmenizi sağlayan bu kişiler veya kurumlar oldukça fazladır.

Likidite sağlayıcılar aynı zamanda merkezsiz borsalara ”likidite sağladığı için” ödüllendirilirler. SushiSwap platformunda likidite sağlayıcılar ”belirlenen havuzlara” likidite sağladığı zaman SUSHİ token kazanmaya hak kazanırlar. Bu SUSHI tokenleri ise istedikleri zaman çekebilir veya satabilirler.

Likidite madenciliği ödülleri yönetişim kripto parası olan SUSHI sahipleri tarafından belirlenir. Likidite madenciliğini hangi havuzdakiler, hangi oranda kazanacak, ticaret ödülleri ne olacak gibi parametreleri SUSHI topluluğu oylayarak kolaylıkla hayata geçirebilirler.

Merkezsiz Borsalarda bir diğer kazanç kapısı ise ticaret ödülleridir. Ticaret ödülleri topluluk tarafından belirlenir. Her alım satımda likidite sağlayıcılarına işlem miktarının %0.25 i gönderilirken, SUSHI sahiplerine ise %0.05 gibi bir miktar gönderilmektedir. Bu oranlar yine SUSHI topluluğu tarafından değiştirilebilir.

Güvenlik denetimleri QuantStamp ve PeckShield tarafından yapılmış SUSHI coin’in gayet güvenilir olduğu söylenebilir. Quantstamp ve peckshield kripto para piyasasında oldukça güvenilir, saygın kripto para denetleyici kurumlarıdır.

SUSHI ve xSUSHI ilişkisi

Sushi ile xSUSHI arasındaki tek fark, yukarıda bahsettiğimiz %0.05 lik platform ticaret ücretlerinin, xSUSHI özelinde birikmesidir. SUSHI token sahipleri ”staking” mekanizması ile birlikte sahip olduğu kripto paralar xSUSHI’ye çevirebilir ve ticaret ödülleri kazanabilirler.

SushiBar tarafından dağıtılan SUSHI ödülleri, sushibarda biriktirilir. Sushibarda biriken Sushi ödülleri, xSUSHI olarak ”staking” (kilitleme işlemi) yapılan kullanıcılara dağıtılır. Yatırımcılar istedikleri zaman xSUSHI tokenlerini SUSHI tokene veya tam tersi işlemi yapabilirler.

SUSHI TOPLAM ARZI

Sushi toplam arzı 250 milyon SUSHI ile sınırlandırılmıştır. Toplamda 160 milyon SUSHI piyasaya kazandırılmıştır. 2024 yılına kadar geri kalan tokenlerin ise piyasaya sürüleceği beklenmektedir.

SushiSwap Lite ve BentoBox Lending Çözümü Nedir?

SUSHISWAP LITE

Sushiswap Lite çözümünü hayata geçiren sushiswap platformu ilerleyen süreçte BentoBox borç alma – borç verme platformunu da hayata geçireceklerdir.

Sushiswap Lite çözümü merkezsiz borsalar arasında oldukça yenilikçi bir çözümdür. Merkezsiz borsalarda alım veya satım emri verirken sadece ”o anki fiyattan” işlem yapabilirsiniz. Yani merkezi borsalardaki gibi önümüzdeki günlerde aylarda yıllarda oluşacağını düşündüğünüz fiyattan emir veremezsiniz.

Sushiswap Lite çözümü ise bu sorunu çözmüştür. Hangi kripto para ile alım satım yapacağınızı seçtikten sonra istediğiniz bir fiyattan alım satım yapmanızı sağlayacaktır. Böylelikle merkezsiz borsalarda büyük bir sorun olan işlem ara yüzünü geliştirmişlerdir.

BENTOBOX

Normal borç verme platformlarının aksine daha gelişmiş borç verme ve borç verme sağlayacak ”lending” çözümü olan Bentobox, Sushi platformu tarafından kullanılacaktır. Henüz geliştirme aşamasında olan BentoBox neredeyse hazır duruma gelmiştir. Yakın zamanda faaliyette olacak bu geliştirme piyasada henüz olmayan bir şeyi gerçekleştirecektir. Herhangi bir jeton için binlerce kredi çifti oluşturulmasına izin verecek ve çok çeşitli jetonlarda kısa marj yapma yeteneği yaratacak olan bentobox, sushi topluluğu tarafından benimsenmiştir.

SushiSwap Nasıl Kullanılır

SushiSwap merkezsiz borsasını kullanmak için her hangi bir merkezsiz cüzdana sahip olmalısınız. Bu merkezsiz cüzdanlar ile bağlandıktan sonra kolaylıkla işlem yapabileceğiniz sushiswap çözümlerine bağlanmanız mümkün olacaktır. Henüz 2 tane merkezsiz cüzdanı destekleyen platform ilerleyen süreçte diğer cüzdanlar ile işlem yapabilme yeteneği getirecektir.

Metamask ve Wallet Connect ile kolaylıkla sushiswap altyapısına bağlanabilir ve tüm çözümleri kullanabilirsiniz.

Sushi Swap (Sushi) Kripto Yorum ve Analizi

Sushi Swap merkezsiz borsalar içerisinde Uniswap’tan sonra 2. sırayı korumayı başardı. Genel anlamda gerek likidite gerekse güvenlik açısında bir çok otorite tarafından 2. sırada kabul edilen Sushi Swap, popülerliği ile de göz dolduruyor.

Likidite sağlayanlara Uniswap’ın sahip olmadığı özellikler tanıyan ve Onshen adını verdini verdikleri likidite madenciliği sistemi ile yeni kripto paraları platformlarına çeken Sushi, inovatif çözümler sunmaya devam etmektedir.

Bir çok kripto para ile ortaklıklarını duyuran ve diğer kripto paralar ile yoğun bir şekilde çalışan ve bu bağlamda entegrasyonlarını tamamlayan bu borsa, merkezsiz finans içerisinde uzun zamanlar konuşulacak bir kripto para olarak tarihte yerini alacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz