Tayland Merkez Bankası CDBC geliştirme çalışmalarına yaklaşık 2 yıl önce başlamıştı. 2 yılda bir çok araştırma ve geliştirme yapan banka yeni ortaklığını duyurdu.

Consensys  SCG ve Digital Ventures ile anlaşmaya varan Merkez Bankası çalışmalarını hızlandırmaya karar verdi. Kripto paralara açılan bir kapı olan CDBC’ler Merkez Bankalarının yoğun olarak araştırma ve geliştirme yapılan alanların başında gelmektedir.

Ethereum’un geliştirici ekibi olan Consensys Merkez Bankası için prototip geliştirmek ve test etmek için çalışmalara katıldı. Hyperledger Besu’deki özel izin ağ CDBC’nin hem işlevsel hem de işlevsel olmayan gereksinimlerini karşılayacak şekilde tasarlanacaktır.

Şirketin iş geliştirme faaliyetlerinden biri günlük ticareti simüle etmek, ödemeleri otomatikleştirmek, tedarik zincirinden ödemeye denilen (B2P) işlemleri hem günlük hayatta kullanmak hem de finansal entegre etmeye çalışacaklardır.

Çalışmalarında Ethereum (ERC20) akıllı sözleşmeleri üzerinde çalışacak olan ekip CDBC ile Ethereum ağı arasında akıllı sözleşmeleri de test edecek ve yayınlayacaklardır.

Consensys şirketi Codefi ve Metamask‘ın da sahiplerileridir. Dolayısıyla kripto para piyasasında oldukça deneyimli olan ekip adeta bu tür çalışmalar için biçilmiş kaftan gibi duruyor.

Consensys şirketi tarafından yapılan açıklamada çalışmaların sonucu Tayland Merkez Bankası tarafından kamuoyuna açıklanacaktır. Tüm bilgilendirmeler ve çalışmalar Tayland Merkez Bankası dahilinde olacaktır.

Projeye katılan diğer şirketlerden konuya dair açıklama yapılmamasına karşında önümüzdeki günlerde açıklama yapılacağı ve iş bölümlerini açıklayacakları tahmin edilmektedir.

Perakende tabanlı blok zincir teknolojisine sahip CDBC, tokenize edilmiş Merkez Bankası parasının halk tarafından erişebilir olduğunda ve bu çözümün pilot uygulamasını yapan işletmeler aynı zamanda Merkez Bankasının sunduğu yeni bir teknolojiyi de temsil edeceklerdir. Tayland’daki finans kurumlarının ve tüccarların günlük ödeme alt yapılarının hızını ve güvenliğini önemli derecede artıracak bu proje hiç şüphesiz perakendecilerin çalışma modellerine de fayda sağlayacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz