The Graph, Ethereum ağındaki tüm token fiyatlarını, işlem ve likidite hacimlerini ölçer. Web 3.0 ve merkezsiz finans uygulamalarının tamamını destekleyen the graph oldukça gelişmiş bir indexleme protokolüdür.

Subgraph adını verdiklerini API’lerin oluşturulabilir ve yayınlanabilirdir. Bu verilerin tek bir yerde toplanması açısından oldukça iyi bir gelişmedir. Tek bir tuşa basarak tüm verileri görmek, projenin yararına dönüştürebilir verileri çevirmek ise çok yeni bir teknolojidir.

Blok zincir teknolojileri hep yeni bir çözüm ile piyasaya çıkmaktadır. Her yeni çözüm bir sonraki gelecek proje için aynı zamanda bir nevi kılavuz ve alt yapı da oluşturmaktadır.

Verilerin kullanılabilirliği ve sorgulanabilirliği ise gün geçtikte daha fazla insanların dikkatini çekmektedir.

The Graph kripto parası çıkmadan önce, ekiplerin özel indeksleme sunucuları geliştirmesi ve çalıştırması gerekiyordu. The graph geliştirildikten sonra ise ”özel sunuculara veda etme” zamanı gelmiş bulunmaktadır.

The graph ağı şu anda henüz beta sürümünü test etse de ilerleyen süreçte getirmek istedikleri çözüm sektörü oldukça rahatlatacaktır. Tek bir veri tabanı yada sunucuya bağlı kalmadan the graph üzerinde projeler merkezsiz veri yapısına kavuşacaktır.

Web3 ile çok daha iyi bir internet ve güvenli verilere kavuşabilme imkanı sağlayan bu proje, tüm verilerin doğrulanabilir olması ve açık ağlarda saklanabilir olması ile birlikte sektörde bir adım öne çıkabilmiştir.

The Graph’ın asıl işlevi ise saklanan ve sorgulanan verilerin ”hızlı”, ”güvenli” ve ”güvenilir” hale gelmesini sağlar.

Kimliğinizin kontrolünün sizde olduğu, güvenilir alt yapıda sonsuza kadar çalışan, dApp (merkezsiz uygulamalar) ile entegre olabilen, finansal sözleşmeler oluşturabildiğiniz ve şeffaf olan bu alt yapı tüm kullanıcılar tarafından benimsenme potansiyeli taşımaktadır.

Piyasada bir çok proje The Graph ağını zaten kullanmaktadır. Bunlara örnek vermek gerekirse, Uniswap, Synthetix, Decentraland, Aragon bu projelere örnektir.

Kripto para ekonomisi gittikçe gelişen bir piyasadır. İnsanların daha fazla yönetimde rol aldığı radikal değişimlerden birisidir. İnsanlara açık protokoller, şeffaflık ve yeni fırsatlar yaratarak dünyadaki herkesin yeteneklerini sergilemesini sağlar. Yeni internet çağında web3 uygulamalarında sınır veya engellerin olmaması ise tüm insanlar için bir fırsattır.

The Graph (GRT Coin) Yorum ve Analiz

The Graph Web 3.0 için oldukça yenilikçi bir çözüm oldu. Kripto piyasasına girer girmez yatırımcılardan büyük ilgi çeken kripto para, 2021’de de yatırım çekmeye devam ediyor. The graph’ın geliştirme süreçleri ve yol haritası öngörülebilir bir şekilde ilerliyor.

Yaptıkları çalışmalar ile GRT kripto para biriminin fiyatına da yansıyor. Toplam GRT adeti 10 milyar olarak ayarlanan bu kripto paranın yaklaşık olarak %15’i açılmış durumdadır. Piyasa değeri itibariyle 2 milyar dolara ulaşan ve çıktığı ilk günden itibaren yaklaşık olarak fiyatını 15 kat yükselten bu kripto paranın, piyasanın yükselişi ile uyumlu hareket ettiği görülüyor.

Önceki İçerikKripto Paralar Hayatımızı Nasıl Değiştirecek?
Sonraki İçerikElon Musk’tan Bitcoin (BTC) ve Dogecoin Yorumu

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz