Dünya’daki herhangi bir varlığı ”tokenize” edip dijital bir hale getirmek, kripto paralaştırmak gittikçe artan bir trend halini alıyor. Blok zincir üzerinde dijital token ile temsil edilen bu varlıklar finansal yatırımlar üzerinde nasıl bir etki yaratacağı ise merak konusu.

 Blok Zincir teknolojisinin bize getirdiği en büyük yeniliklerden biri maliyetsiz bir şekilde gerçek dünyaya dair herhangi bir şeyin tokenize edilip kolaylık satılabileceği olgusudur. Gayrimenkuller, hisse senetleri, tahviller, eserler, resimler ve hatta insanın hayatı boyunca kazanacağı paralar. Herşey dijital para haline getirilip satılabilir.

Ethereum’un keşfi ile birlikte insanların kolaylıkla ICO,IEO, ITO yöntemleri ile para toplayabildiğine şahit olduk. Regülasyonların olmamasından şikayet eden kullanıcılar ise STO’lara yöneldiler. STO herhangi bir varlığın tamamını veya bir kısmının alınıp varlık üzerinde tam hakimiyet kurmamızı sağlar. Yani satın aldığınız varlıkların kar payı veya promosyon indirimlerinden yararlanabilmenizi sağlar.

Likidite Olmayan Varlıkları Likit Hale Getirmek

Bir çok piyasada yüksek fiyatlar olduğundan dolayı, o varlığın alım satımı küçük yatırımcılar tarafından zorlaşır. Küçük miktarlarla parasal değeri yüksek olan bir yatırım aracını almak ise imkansızdı. Fakat dijitalleştirilen ürünler çok küçük paylara bölünebildiğinden her yatırımcı bu enstrümanlara yatırım yapabilir hale gelmiştir.

Örneğin; Gayrimenkul almak isteyen ve kira geliri elde etmek isteyen yatırımcı ”tokenize edilmiş gayrimenkul” alabilir ve aldığı pay oranında kira gelirinden yararlanabilir.

  Finansmanda ve Yatırımda Şeffaflık

Blokzincir üzerinde kayıtlı gelirler ve varlıklara ulaşabilme, denetleme açısından oldukça hızlı ve güvenilir bir çözüm sunuyor.

Sadece Kârlı Olan Yatırımları Seçebilme

Tokenize edilmiş varlıklar bölünebildiğinden dolayı, yatırımcılar sadece sahip olmak istedikleri yatırımları tercih edebilmektedir.

Örneğin: İstanbulda’ki x binadaki x gayrimenkule yatırım yapabilir.

Tokenize etmenin satıcılara da büyük faydası vardır. Büyük miktarlarla satamadıkları bir ürünü binlerce hatta on binlerce yatırımcıya kolaylıkla satabilme imkanı sunar.

Dünya Üzerinde Birçok Pazara Ulaşabilme

Dijitalleşen kripto paralar Dünya üzerinde bir çok kripto para borsasında alınabilir ve satılabilir hale geliyor. Böylelikle yatırımcılar neye yatırım yaptığını bilerek şeffaf bi şekilde bu dijitalleşen kripto paraları tercih ediyor. Blok zincir teknolojisinin getirdiği şeffaflık, verimlilik ve sınır ötesine ulaşabilme yetisi bir çok pazara erişimi sağlamayı mümkün kılıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz