ubs kripto hayat

Kripto paralara olan ilgi arttıkça bankaların da bu pastadan pay almaya çalıştığı gözlemleniyor. İşviçre menşeili banka UBS, müşterilerine kripto satmanın yollarını araştırırken, bu hizmeti en kısa sunabilmenin yollarını arıyor.

İlk başlarda temkinli yaklaşan banka, müşterilerinin portföyünün küçük bir kısmına yatırım yapabilme imkanı tanıyacak. Daha sonra bu miktarların zaman içerisinde artıp artmayacağı ise zaman içinde belirlenecektir.

Muhtemelen ilk etapta 3. parti uygulamaları ile yatırım yapabilme imkanı sunacak olan banka, daha sonra bu alt yapıyı kendinin oluşturulması beklenebilir.

İsviçre’de bir kaç banka daha bu adımları atmayı planlamıştı. Bu bankalardan biri olan Julius Baer bankası da kripto işlemlerini desteklemek istediklerini açıklamışlardır. Fakat şu anda hali hazırda somut bir adım banka tarafından açıklanmadı.

UBS konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Dijital varlıklar alanındaki gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Daha da önemlisi, en çok dijital varlıkların temelini oluşturan teknolojiyle, yani dağıtılmış defter teknolojisi ile ilgileniyoruz.” ifadelerini kullandı.

Dünya üzerinde tüm bankaların bu piyasadan pay almak istemesi gayet doğal. Alım satım işlemlerinden doğan gelirler muazzam seviyelere ulaştı. En son bir kripto para borsası olan Coinbase’nin 100 milyar dolar ile değerlenerek piyasaya sürülmesi ile bu ilgi daha da arttı.

Kriptolar her ne kadar bankalara alternatif olarak geliştirilse de bankalarında bu piyasadan pay alabileceği gözlemlenmiştir. Fakat kullanıcıların gittikçe bilinçlenmesi ile bankalar, muhtemelen bu hizmeti veremeyecek ve kullanıcılar kendileri işlem yapacaklardır.

Merkezsiz piyasada öğrenilmesi gereken çok şey var. Bankaların ise bu teknolojiye aşina olması ve hizmet vermeye başlamak istemeleri sanıyoruz ki “Merkezsiz bir Dünya” korkusu.CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz