UMA coin, Ethereum blok zincirinde oluşturulmuş merkezsiz finans (DeFi) uygulamalarının sentetik varlık oluşturabilmelerini sağlamaktadır. Ethereum ağında hızlı, güvenli bir yolu olan UMA, geliştiricilere esnek bir altyapı da sunmaktadır.

UMA, paha biçilemez sözleşme şablonlarını oluşturarak, merkezsiz finans sektöründe sentetik varlıklar piyasasına hızlı bir giriş yapmıştır. Piyasada sentetik türev ürünler üzerine geliştirme yapan projelerin ilgisini çeken ve bir çok merkezsiz finans uygulamasının da odağında olan UMA, tamamen merkezi olmayan güvenli bir yapıya sahiptir.

UMA geliştirme aşamasında iken, Synthetix Network Token (SNX) sentetik ürünlere dair merkezsiz kripto borsasını hayata geçirmişti. Fakat UMA geliştirme aşamasında biraz yavaş ilerlese de manipüle edilemeyen “paha biçilemez sözleşmeler” oluşturup UMA tokenları piyasaya sürdü.

UMA tokenlar platformda geliştirme yapan projeler için gerekliydi. UMA coin halka arz fiyatı 0.25$ dan Uniswap merkezsiz borsası satışı yapılarak piyasaya sürülmüştür.

Hızlı bir şekilde herhangi bir şeyin fiyatını takip eden sentetik ürünler oluşturabileceğiniz garantili, manipüle edilemeyen, minimum zincir ihtiyacına gerek duyan bir blok zincir çözümü, merkezsiz finans (DeFi) projelerinin geliştirilmesine büyük katkı sağlamaktadır.

Sentetik Kripto Paralar Nedir?

Sentetik kripto paralar, gerçek dünyadaki her hangi bir şeyin varlığına endekslenmiş teminatlı varlıklardır. Sentetik kripto paralar, tahmin piyasalarının, vadeli işlem piyasalarının ve teminatlı kredilerin özelliklerini bünyesinde barındırmaktadır.

Sentetik kripto paraları neleri içermektedir merak ediyorsunuz buyurun beraber inceleyelim;

– Sentetik gerçek dünya varlıkları (Altın veya Tesla hisse senetleri)
– Sentetik zincirler arası kripto varlıklar
– Ticarete açık olmayan çeşitli endeksler
– Merkezsiz finans (DeFi) projelerinin sahip oldukları kripto paralar üzerine sentetik varlıklar
– Borsada başarılı yatırım yapanların sayısı

Bu örnekler çoğaltılabilir, aklınıza gelebilecek her türlü şey için sentetik varlık oluşturabilirsiniz. Geleneksel piyasalarda endekslerden tutun altın, gümüş ve hatta susam simidinin üstündeki yağ fiyatlarına kadar sentetik varlıklar oluşturabilmektedir.

UMA Coin Yorum ve Analiz

UMA, merkezsiz finans uygulamalarına güvenilir sentetik ürünler yaratabilme imkanı tanımıştır. Toplamda 101,244,101 UMA token çıkarılmıştır. 2021 yılı itibariyle yaklaşık 56 milyon UMA dolaşımdadır ve ticaret edilebilir durumdadır. Geri kalan yaklaşık 46 milyon UMA ise ekibin himayesinde kilitlidir. İlk halka arz fiyatı 0.25 dolar olan UMA, yaklaşık 12 dolara kadar çıkmıştır.

Sentetik ürün piyasası yaklaşık olarak 69 trilyon dolara yaklaşmıştır. Bankacılık sistemi üzerinde ve finansal sistem üzerinde risk yaratan sentetik ürünler, merkez bankalarının faiz politikalarını dahi etkilemektedir. Geleneksel finans sisteminde üretilen sentetik türev varlıklar oldukça riskli bir hal almaya başlamıştır.

Riskli hal alan sentetik türev ürünler hala gelişimini sürdürmektedir. Gerçek dünya üzerindeki fiyatlar üzerinden işlem yapılan merkezsiz finans modelleri eğer bir gün geleneksel türev ürünler kadar büyür ise, kendi fiyat mekanizmalarını kurabilir ve tüm ürünleri şeffaf fiyat mekanizmasını kavuşturabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz