Waves, merkezi olmayan uygulamaları (Dapp) geliştirme ve çalıştırma sürecini kolay ve erişilebilir hale getirmeyi amaçlayan bir Web 3.0 uygulamaları ve merkezi olmayan akıllı sözleşmeler ve çözümler ağıdır.

Platformun misyonu, merkezi sistemlerden merkezi olmayan sistemlere geçişi hızlandırmayı ve bireyin; kendi parası, varlıkları, kişisel verileri ve mahremiyeti üzerinde tam kontrole sahip olmayı hedefleyen bir ekosistem oluşturmaktır.

2016 yılında piyasaya sürülen Waves, o zamandan beri birkaç blok zinciri tabanlı çözüm yayınladı. Waves teknolojisi, blockchain sistemlerinin özelliklerinden yararlanmak isteyen geliştiricilerin ve şirketlerin ihtiyaçlarını karşılamak için tasarlanmıştır.

Waves Kripto Parası Nedir?

Kısaca açıklamak gerekirse, Waves coin, diğer kripto paralar gibi belirli bir değeri alıp satmak için kısaltma olarak “WAVES” olarak kullanılan bir kripto para birimidir. Waves’in yapısı Bitcoin’de olduğu gibi açık kaynaklıdır. Ayrıca yapılan her transferi görmenizi sağlayan bir yapıya sahiptir.

WAVES, Waves ağının sürdürülmesinde ve işletilmesinde önemli bir rol oynar. WAVES, özel belirteçler oluşturmak ve işlem ücretlerini ödemek için kullanılır. Ek olarak, WAVES jetonlarının arzı sınırlıdır. Tüm zaman boyunca sadece 100 milyon WAVES olacak.

Waves, diğer kripto para birimleri gibi Blockchain altyapısını kullanır. Onu diğer kripto para birimlerinden ayıran az sayıdaki özelliği nedeniyle mutlaka Blockchain’e ihtiyaç duymaz. Waves coin, Bitcoin ağındaki düğümler yerine düğümleri birleştiren bir algoritma yapısına sahiptir. Diğer bir açıklaması; ağdaki tam düğümlerle çalışmak yerine hafif ve tam düğümleri birleştirmesidir. Bu sayede işlem geçmişine gerek kalmaz. Kısacası basit veriler kullanarak ağ üzerindeki işlemleri gerçekleştirir.

Waves coin nasıl alınır?

Waves’i kripto para borsalarından alabilirsiniz. Bu kripto borsaları merkezi ve merkezsiz kripto para borsaları olarak 2’ye ayrılmaktadır. Aynı zamanda aldığınız Waves kripto paralarınızı merkezsiz soğuk cüzdanlarınızda saklamanız da mümkündür.

Waves, bugün dünyada en çok işlem gören kripto para birimlerinden biridir. 3 milyar dolarlık piyasa değeri ile ilk 30 kripto para biriminden biri olan Waves, dünyanın en popüler borsalarında listeleniyor. Binance, Kraken, Huobi, OKEx, Bittrex bunlardan birkaçı.

Waves’i bu platformlardan değil, aynı zamanda Waves’in kendi platformundaki merkezi olmayan değişim Waves Exchange’den de satın alabilirsiniz. Fakat bunun için bir Waves cüzdanını ve içerisinde Wavesin desteklediği kripto paralardan bulunmalıdır.

Waves Kripto Yorum ve Analizi

Waves akıllı sözleşmeleri kullanıcılara büyük kolaylıklar getirmektedir. 3. tarafa güvenme riskini ortadan kaldıran akıllı sözleşme teknolojisi ve merkezsiz uygulamalara taban oluşturması Wavesi kripto paralar arasında popüler yapmaya yetiyor.

Waves, Ethereum’un aksaklarından ve zorluklarından kaçmak isteyen uygulamaların ve kullanıcıların tercihi olmaya devam ediyor. Ethereum’un alternatifi gibi görebileceğimiz bu platform, çıktığın günden itibaren kendini geliştirmeye devam ediyor.

Önceki İçerikUniswap Nedir? UNI Token Ekosistemi Hakkında Genel Bilgiler
Sonraki İçerikWeb 3.0 Nedir?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz