Ripple şirketinin sahip olduğu XRP kripto parasına, bir darbe de coinbase kripto para borsasından. Yılbaşında XRP ticaretini askıya alacağını duyuran coinbase, diğer kripto para borsaları gibi SEC ile karşı karşıya kalmak istemiyor.

Daha önceki haberimizde, XRP’ye dava açılabileceğinden bahsetmiştik. Daha sonra borsalar ardı ardına, dava sonuçlanana kadar XRP’nin ticaretinin askıya alınacağını duyurmuşlardı.

Yılbaşına girerken son gelişmeler XRP’nin aleyhine işlemeye devam ediyor. İlerleyen süreçte, eğer böyle giderse, XRP alınıp satılabilecek bir borsa kalmayacak. Çünkü ihlal ettiği yasalar oldukça ciddi. Yeni yasalar çıkarılması gerekiyor yada XRP’nin ABD’yi terk etmesi gerekiyor.

Ripple şirketi ABD’den merkezlerini taşımanın bir çözüm olacağını düşünseler de, ABD muhtemelen Ripple şirketinin peşini bırakmayacaktır. Kara para soruşturmalarında İsviçre’nin dahi peşini bırakmayan ABD, SEC üzerinden Ripple şirketine yaptırım uygulayıp uygulamayacağı ise merak konusu.

Bir çok borsa Ripple şirketinin sahip olduğu XRP’yi borsalarından kaldırdı veya işlemleri durdurdu. ABD’de faaliyet gösteren borsaların bir çoğu bu kararı almaya yönelebilir. Singapur menşeili şirketlerin ise böyle bir karar alıp, almayacağı ise merak konusu.

XRP fiyatları bu dönemde oldukça değişken bir seyir izledi. Öncelikle 3 e katlayan fiyatlar tekrar eski seviyesine dönerek yatırımcılarını üzdü. XRP hakkında uyarılarımız ne yazık ki haklı çıktı ve eski seviyesine geri döndü. Bu değer yaklaşık olarak 22 milyar dolardır.

Son gelişmeler ile birlikte 30 milyar dolar market değerinden 10 milyar dolara kadar gerileyen XRP hala düşüşünü sürdürüyor. Yatırımcıların aklındaki soru ise acaba XRP tarihin tozlu sayfalarını mı kaplayacak? yoksa davalarını kazanıp yoluna güçlü bir şekilde devam mı edecek?

Yatırımcıların aklında bir sürü soru işareti var iken, hukuk ve ekonomi uzmanlarından konuya ilişkin açıklamalar sürekli gelmeye devam ediyor. Fakat bu açıklamalar oldukça karışık. Bir kısım yasaları ihlal etmediklerinden bahsederken, bir kısım yasaları ihlal ettiklerinden bahsediyorlar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz