Yearn Finance (YFI), Ethereum ekosistemi üzerinde faiz kazanabilmenizi sağlayan merkezsiz finans çözümlerindendir. Sahip olduğu teknoloji ile kripto paralarınıza yükseltilmiş faizler sunan ve işbirliğini genişleten YFI, kullanıcılarına tek bir ara yüzden işlem yapabilme imkanı tanımaktadır.

Yearn Ekosistemi bir çok kripto parayı içerisinde barındırmaktadır. Sabit değerli kripto paralar, Wrapped Bitcoin (WBTC), Ethereum (ETH) gibi kripto paralar ile işlemler yapabileceğiniz bu platform kullanıcıları ödünç vermek isteyen yatırımcıların işlerini oldukça kolaylaştırıp bir çok teknik detayı elemine etmesini sağlamıştır.Bir DEX olan Curve havuzlarında kullanılmak üzere kullanılan Yfi tokeni çıkarmış bulunmaktadırlar. Yfi token curve tokenden ayrı bir mekanizmaya sahip bir tokendir.

Curve.fi, Compound, Aave, BalancerLabs, Uniswap, Synthetix ve diğer projelerin DeFi hizmetlerine dayanan bir ekosistemdir.

Synthetix Network Token’in havuzlarında kullandığı bir değer olarak kullanılan SNX’in bir benzerini ağustos ayında çıkması muhtemel olan Curve native token (CRV) den ayrı olarak çıkan Yfi büyük bir momentum yakalamış görünüyor.

Yfi token i ”0 finansal değer” olarak tanımlayan ekip ön satış yapmadan, açık artırma yada satış yapmadan 0 dolardan piyasaya sürdüler 1 hafta içerisinde 4500$ seviyelerine tırmanan Yfi token yükselişini hala sürdürmeye devam ediyor.

Yfi token i nasıl elde edebilirsiniz?

Yearn token ilk 1 haftada 30.000 token çıkardı bunları platform üzerinde Yfi token ile birlikte dai, usdt, usdc (stabil coinler) kilitleyenlere ödül olarak dağıttılar.
Kilitlenen token havuzunda %2 değerinde yfi token %98 değerinde stabil coin tutmanız gerekiyor ki size verilen yfi yönetim tokeni (BPT) ile hem faiz gelirine hem BAL tokene hemde yfi tokenine hak kazanabilesiniz.

Toplam token sayısı 50.000 olarak belirlenmiş durumda şuanda kilitli 20.000 token ise 10 yıl içerisinde yfi üzerinde faiz geliri sağlamak için kilitlenen stabil coinler ile beraber Yfi yönetişim tokenine (BPT) sahip olanlar arasında dağıtılacaktır.

BPT tokenine nasıl sahip olurum derseniz orası biraz karışık

Öncelikle balancer da likidite sağlamalısınız havuza şuandaki miktar 700 milyon dolarlara dayanmış bulunmaktadır.
Balancerda likidite sağladıktan sonra ygov.finance sitesinde tokenleri stake etmelisiniz.

Elde edeceğiniz miktari ise bu tablodan öğrenebilirsiniz:

https://yieldfarming.info/ygov_balancer/

çalışma mekanizmasını tam olarak açıklayan tablo ise bu şekildedir:

En son olarak yfi yönetim tokenine sahip olan insanların hem balancer hem curve.fi nin çıkaracağı curve native token sahibi olacağını ve bu tokenlerinde piyasada genel kabul görmüş bir token olmalarından dolayı uzun vadede yatırımcılarını üzmeyeceği piyasada hakim olan bir kanıdır.

 

Yearn Finans Kasaları Nedir?

Yearn Finans kasaları kullanıcıların kripto paralarını

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz