ZCash (ZEC), öncelikle açık bir blok zincirindeki özel işlemlere odaklanan bir kripto para birimidir. Başlangıçta bir Bitcoin çatalı olan ZCash, anonimliğe öncelik vermek ve seçici olarak şeffaf işlemler sunmak amacıyla 2016 yılında ortaya çıktı. ZCash, bu işlemleri zk-SNARK adı verilen sıfır bilgi geçirmez bir yapı ile şifreler. Bu sistem, işlemin her iki tarafının tam güvenliğini ve anonimliğini sağlamak için kullanılır.

ZCash’in Tarihi ve İlk Zcash Kripto Dijital Paraları

Zcash, işlemlerin gizliliğini ve seçici şeffaflığını sunan merkezi olmayan ve açık kaynaklı bir kripto para birimidir. Zcash ödemeleri halka açık bir blok zincirinde yayınlanır, ancak gönderen, alıcı ve bir işlemin miktarı gizli kalır. Kripto para birimi ilk olarak Bitcoin çekirdek kodundan oluşturuldu, ancak bir zincir çatal değil.

İlk Zcash coinleri 28 Ekim 2016’da piyasaya sürüldü. Zcash projesi, ilk olarak Satoshi’nin whitepaper’ında bahsi geçen Bitcoin ve diğer coin’lerin tam mahremiyeti vaat edememesi nedeniyle başladı. Zcash’in kökenleri ve projenin arkasındaki fikir 2013 yılına kadar izlenebilir. Bitcoin’in gizlilik sorununu çözmek için Zerocoin olarak bilinen bir proje oluşturuldu. Proje, Bitcoin’e bir ek olarak tasarlandı, ancak yeni gelişmelerle birlikte, Zerocash olarak bilinen kendi kripto para birimi haline geldi. Madeni paranın kendisi, daha sonra ZEC protokolünü tasarlayan Zcash Company tarafından geliştirildi. Bu şirketin Zcash’i kontrol etmediğini açıklığa kavuşturmak önemlidir. Sadece madeni paranın ademi merkeziyetçiliğine katkıda bulunur ve onu başarısızlık ve yolsuzluğa karşı korurlar. Zcash ekibi, bilim adamlarından oluştuğu için çok çeşitlidir.

Zerocash’tan Zcash’e Geçiş

Zerocash’ın Zcash’e geçişi, Zerocash ekibi dış geliştiricilerle işbirliği yapmaya başladığında gelişmeye başladı. Sonunda Zcash, Zerocoin Electric Coin Company olarak bilinen bir şirket tarafından 28 Ekim 2016’da piyasaya sürüldü. Şirket, kripto para birimini kontrol ettiğini iddia etmiyor; bunun yerine, tüm kullanıcılar ağın ademi merkeziyetçiliğine katkıda bulunanlar olarak görülüyor.

Zcash’in Özellikleri

Kayan SembolZEC
Kurucu (lar)Zooko Wilcox
Yayın tarihi28 Ekim 2006
Konsensüs mekanizmasıİşin kanıtı
Hashing AlgoritmasıEquihash
Maksimum tedarik21000000
Ortalama Blok Süresi75 saniye
Madencilik / Stake etme ödülü6.25 ZEC
Ortalama blok boyutu67 Kb
Sonraki Blok Yarılanma2020
Akıllı SözleşmelerHayır

Zcash’in Benzersiz Yönleri

Zcash vakfının misyonu, kripto para dünyasına ekstra güvenlik katmanları getirerek güvenliği ve gizliliği sağlamaktır. Zcash’in kurucuları, kripto para blok zincirlerinde gizlilik eksikliğini fark etti. Örneğin, Bitcoin ağında tüm işlemler ve adresler herkese açıktır. Blok zincirindeki gizlilik eksikliği, kullanıcıların her bir işlemde gönderilen Bitcoin miktarı da dahil olmak üzere birisinin elinde tuttuğu Bitcoin miktarını veya kaç işlem yaptıklarını görebilmeleri anlamına gelir. Zcash, bu sorunu şifreleme algoritması zk-SNARK ile çözmeyi umuyor. zk-SNARK, kişilerin kimliklerini ağdaki diğer kişilere vermeden Zcash göndermelerine olanak tanır. Bu şekilde insanlar işlemlerini her zaman gizli tutabilirler.

Neden Zcash Kullanmalı?

Zcash, internette birden fazla hizmette kullanılabilir. Çeşitli şirketler, web sitelerinde ödeme seçeneği olarak Zcash’i zaten uyguladılar. Zcash ayrıca bir değer deposu olarak veya dünyanın her yerindeki diğer insanlara para göndermek için de kullanılabilir. Bitcoin’in aksine işlemleri gizli olan bu kripto para bir çok platform tarafından benimsenmiştir.

Önceki İçerik1inch Exchange (1INCH Coin) Nedir? Nasıl Kullanılır?
Sonraki İçerikMerkez Bankaları Dijital Para Birimi (CDBC) Geliştirme Süreci – 1

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz