Dash, Digital Cash olarak yorumlanan, açık kaynak kodlu ve eşler arası bir Kripto para birimidir. Merkezi olmayan bir platform içerir. Daha önce Darkcoin adıyla 2014 yılında tekrar tanıtılan Xcoin olarak biliniyordu. Mart 2015’te Darkcoin’den Dash olarak yeniden adlandırıldı.

Piyasa değerine göre sekizinci en büyük kripto para birimidir ve dünyadaki en popüler kripto para birimlerinden biridir.

DASH tam olarak nedir?

Evan Duffield adlı bir geliştirici tarafından Ocak 2014’te kurulan Cryptocurrency’dir. Her yerde harcanabilen dijital paradır. Tüm dünyada çevrimiçi veya mağaza içi özel ödemeler için kullanılır. Kullanıcıların düşük işlem ücretleri ile daha kısa sürede anında işlem yapmalarına olanak sağlar. Bu nedenle, şifreli yazılım üzerinden alınıp verilen para birimidir.

Dash, lansmanından bu yana olağanüstü bir hızla büyüyor çünkü masternodlar etrafında 4.100’e kadar büyüdü ve en büyük eşler arası ağlardan biri oldu. Dünyanın her yerinden dijital paraya erişmek için daha fazla kullanıcıya erişim sağlar.

Bitcoin’den farkı nedir?

Herkes piyasadaki en büyük Kripto para birimi olan Bitcoin’in farkında. Dash’in geliştiricisi Bitcoin teknolojisinden etkilendi, ancak Bitcoin’in özel ve yeterince hızlı olmadığını fark etti. Anonim olarak işlem yapamazdı ve böylece geliştirici Evan “Dash” ile geldi.

Bitcoin ve Dash arasındaki bazı önemli farklılıklara bir göz atalım:

– Bitcoin, Proof of Work Algoritmasını kullanırken; Dash, Proof of Stake algoritmasının değiştirilmiş versiyonu olan X11 algoritmasını kullanır .

– Bitcoin’de blok oluşturma 10 dakika sürer, Dash’ta ise 2,5 dakika sürer.

– Dash, ödemeleri dört saniye içinde onayladığı için çok anlıktır, ancak BTC’nin ödemenin durumunu onaylaması 10 dakika veya daha fazla zaman alır.

– Bitcoin, işlem ücreti olarak yaklaşık 6 $ alırken, Dash işlemi gerçekleştirmek için 0.4 $ alır ve daha fazla kişi bunu kullanmaya başladığında artar.

– Bitcoin’de, bir yönetim yapısına sahip olmadığı için değişiklikleri uygulamak zordur, oysa Dash oylama sistemini takip eder, böylece önemli değişiklikler hızlı bir şekilde uygulanabilir.

– Aynı şekilde sadece 21 milyon Bitcoin çıkarılabilir. Aynı şekilde, Dash’in çıkarılması için sınır 18 milyondur ve şu anda 1,65 Milyar $ değerinde 8.27 Milyon Dash kripto parası mevcuttur.

Önceki İçerikReserve Rights Token (RSR ve RSV Coin) Nedir?
Sonraki İçerikSingapur’un En Büyük Bankası, Kripto Para Piyasasına Giriyor

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz