Singapur’da faaliyet gösteren ve bilanço olarak en büyük banka olan DBS, dijital kripto para borsası kuracağını resmen açıkladı. Şimdilik sadece kurumsal yatırımcılara ve özel yatırımcılara satış yapacak olan borsa, ilerleyen süreçte halka açık bir borsa olarak açılabilir.

DBS Digital Exchange adı verilen platform, menkul kıymet token’larının ihracı ve ticareti için düzenlenmiş bir platform olarak hayata geçecektir. Ayrıca, DBS Digital Exchange, SGD, USD, HKD ve JPY dahil olmak üzerek küresel para birimleri için kripto dijital para alım satım çiftlerini, dört kripto para birimine karşı destekleyecektir.

İlk etapta BTC, ETH, BCH ve XRP ticareti ile başlamayı düşünen banka, faaliyetlerine önümüzdeki hafta başlamayı planlamaktadır.

DBS Grup CEO’su Piyush Gupta röportajında verdiği demeçte:
“Varlık dijitalleşmesinin katlanarak artan hızı, sermaye piyasalarını yeniden şekillendirmek için muazzam fırsatlar sağlıyor. Singapur’un küresel bir finans merkezi olarak daha da rekabetçi hale gelmesi için, dijital varlıkların ve döviz ticaretinin ana akım olarak benimsenmesini memnuniyetle karşılamaya hazırlanmalıyız ” dedi.

Singapur Borsası (SGX)‘nın da bu işin içinde olduğunu belirtmek gerekir. DBS bankası Digital Exchange’de % 10 hisse alacak ve singapur borsası ile beraber çalışacaklardır.

 İki kuruluş, likiditeyi derinleştirmek ve dijital paralar ve kripto para birimlerinin gelişmesi için Singapur Borsası (SGX) ile beraber çalışmayı taahhüt ettiler.

Aynı zamanda DBS sadece kripto para alım satım ile ilgilenmeyeceğini, bu hizmetlerin yanı sıra kripto para saklama hizmeti vereceklerini de piyasaya duyurdular.

Haber Analizi ve Yorumu:

Singapur Binance gibi borsaların tercih ettiği ülkelerin başında gelmektedir. Singapur’daki yasal çerçevelerdeki esneklik ve iş yapabilme kolaylığını göz önünde bulundurursak, bankaların Singapur’da daha fazla faaliyet göstereceklerini unutmamak gerekir. Singapur kişi başına en yüksek milli gelirin düştüğü ülkelerden biridir. Bir çok büyük firmanın merkezleri ve ofisleri de Singapur’dadır. Bankanın bu adımı kripto paraya olan ilgiyi daha fazla artıracağına ise kesin gözle bakılmaktadır.

DBS bankası ile ilgili ise ilginç bir bilgi vermek gerekirse; bankanın 2016 yılı geliri 10,26 milyar dolardır.Önceki İçerikDASH Coin Nedir? – Kripto Para İncelemesi
Sonraki İçerikBitcoin Vault (BTCV) Nedir? Ponzi!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz