Blok zincir Nedir? Verimlilik etkileri nelerdir?

Blokzincir (blockchain) teknolojisinin verimlilik üzerinde etkilerini tartışmak bu teknolojiyi anlamamıza büyük bir yardımı olacaktır.
Şuanda piyasa üzerinde büyük bir yük olan maliyetleri 3 e bölebiliriz.

1) Doğrulama maliyeti;
Doğrulama maliyetleri çok pahalıdır bu maliyetleri düşüren bir teknoloji olarak blokzincir  teknolojisini kullanmak önümüzdeki uzun yıllarda mantıklı bir çözüm gibi duruyor.

2) Şeffaf olma maliyeti
Şeffaflık maliyetini ele aldığımızda çift taraflı düşünmek doğru olacaktır. Üretici açısından düşündüğümüzde başarılı çıkışların müşteri tarafından görülememesi ve takip edilememesi durumu hem müşteri tarafından hemde üretici tarafından maliyet olarak yansımaktadır.

Üretici kazandığı momentumu gecikmeli olarak piyasaya yansıtması rakiplerinden ayrışmasını engelleyecek ve müşteri sadakatini olumsuz yönde etkileyecektir. Dolayısıyla blokzincir teknolojisinin getirdiği şeffaflık ve açıklık avantajları firmanın piyasa tarafından daha çabuk daha hızlı ve açık bir şekilde anlaşılmasını sağlayacaktır. Üstelik tüm bu teknolojinin faydalarından yararlanırken bunların hepsini çok ucuz bir maliyetle geliştirilmesine de olanak sağlanacaktır.

3) Ağ oluşturma maliyetleri

Günümüzde ağ oluşturma maliyetleri çok yüksek olduğundan dolayı düşük gelirli işletmeler veya şahıslar kolayca fonlama yöntemlerini tercih edemiyorlar. Merkezi olmayan ağlar insanların ucuz ve kolay bir şekilde bu piyasayı benimsemesini sağlayabilecektir.

Bu ağlar içerisinde alım satım yapan insanlar ucuz kolay bir şekilde fon bulabilecek veya bir başka ağlara yardım etme kapasitesine sahip olabileceklerdir. Ağ içerisinde paylaşılan bilgiler, veriler, para alım satım mekanizmaları, akıllı sözleşmeler oluşturmak için kullanılabileceklerdir. Akıllı sözleşmeler ihtilaflı olan konuları otomatik olarak çözer ve ömür boyu hiç bir ihtilaf olmadan çalışabilirler Yeni ağlarda oluşturulan modeller ile gelir paylaşımları yeniden yapılabilir, veriler sonsuza kadar şifreli bir şekilde korunabilir, yeni kaynaklar yaratılabilir, Gizlilik sağlanılabilir.

Düşük bürokratik engeller işlem maliyetlerini azaltır. Düşük işlem ücretleri ve ağların global dünya üzerinde engelsiz bir şekilde dağılması küreselleşme açısından olumlu bir bakış açısı sunmaktadır.  Küreselleşmenin azalması Dünya gelirini düşürücü bir etki yaptığı için en azından Sermayenin Dünya üzerinde engelsiz bir dolaşıma sahip olmasının etkisi yadsınamaz bir gerçektir.

Son dakika haberlerden anında haberdar olmak için Twitter‘dan takip edebilirsiniz

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz