Chainlink gerçek dünya ile akıllı sözleşmeler arasında bir köprü görevi sağlayan, Ethereum akıllı sözleşmelerine merkezsiz veri sağlayan blokzincir çözümüdür. Ethereum’un sahip olduğu akıllı sözleşmeler, Chainlink token olmadan önce ethereum ağında bir çok veriler işlenemiyordu. Chainlink sayesinde bu verilere kavuşan akıllı sözleşmeleri yeni işlevler kazanmıştır.

Merkezsiz finans çözümlerinde adeta çağ atlatan gerçek dünya verileri, kolaylıkla merkezi olmayan uygulamalara entegre edilebildi. Merkezi olmayan uygulamaların, gerçek dünya verilerini merkezsiz bir şekilde sağlaması ise bir çok uygulamaya güven getirmiştir.

Chainlink token’in sağladığı veriler dünya üzerindeki tüm verileri kapsamaktaydı; emtia fiyatları, borsa hisse fiyatları, türev ürünler fiyatları, hava durumları gibi bir çok verilerdir. Akıllı sözleşmelere güvenli bir şekilde gönderilen bu verilen merkezi olmayan uygulamaların işlevlerini oldukça genişletmiştir.

Merkezi olmayan uygulamaların yeni verimlilik ve çözüm uygulamalarına dönüşmesi ise çok zaman almadı. Chainlik şu anda merkezi olmayan oracle verileri sağlayıcı olarak kripto para piyasasında lider konumdadır.

Defi için Güvenli, Güvenilir ve Şeffaf Merkezi olmayan ”oracles” fiyat izleme ağları

-Son derece merkezi olmayan ve güvenli altyapıya sahip olmakla kalmayıp, bağımsız ve coğrafi olarak dağıtılmış, güvenliği incelenmiş düğüm operatörlerinden oluşan ekipler, merkezi olmayan altyapının idaresinden sorumludurlar.

-Manipülasyondan korunan yüksek kaliteli veri kaynaklarına sahiptirler. Premium API’lerden elde edilen pazar verileri, akıllı sözleşmelerinizde işleme geçmeden önce doğrulanır ve daha sonra işleme alınır.

– Kolayca doğrulanabilir ve değişmez zincir üzerindeki veriler, kanıtlanabilir, şeffaf, uçtan uca güvenlik için benzersiz güvenilirlik garantileri sağlar.

-Açık kaynak bir topluluk, akıllı sözleşmelerinizin uzun vadeli uygulanabilirliği için zincir üzerindeki referans veri kaynaklarını oluşturur ve finanse ederler.

Merkezsiz Finans (DeFi) ürünleri oluşturabilmeniz de Chainlink’in fiyat takibi açısından büyük faydaları vardır

1- Sentetik varlıklar

Sentetik varlıklar oluşturabilir ve bunları Chainlink referans sözleşmeleri ile fiyat takip mekanizmasını oluşturabilirsiniz.  Altın, Dünya endeks verileri gibi bir çok verileri bu şekilde kullanmanız mümkündür.

2-  Borç verme ve borç alma 

Borç verme ve borç alma platformları, teminatın toplam değerini hesaplamak için chainlink e ihtiyaç duyarlar.

3- Sabit kripto paralar 

Sabit kripto paraların değerlerini ölçmeniz için Chainlink kullanmanız gerekir.

4- Varlık yönetimleri

Merkezsiz varlık yönetim projeleri fiyatlar oluşurken veya fon değiştirirlerken Chainlink’e ihtiyaç duyarlar.

Chainlink, merkezsiz finans (DeFi) projelerine yeni bir soluk getirmiştir. Merkezsiz veri sağlayıcıları arasında en çok kripto para ile çalışan ve pazar payı en yüksek olan Chainlink geliştirme ve entegrasyon sürecini hızla sürdürmektedir.

Geleneksel finansın maliyetlerinin yüksek olması ve bankacılık sistemindeki şeffaflık sorunları artık dünyamız üzerinde negatif etkiler üretmektedir. Finansal sistemin şeffaf olması gerekliliğine, merkezsiz olma ihtiyacı da eklenmiştir.

Merkezi olmayan finans, merkezi olmayan uygulamaların alanı sınırsızdır. Dış dünya ile şifrelenen verileri elde etmek ise her zaman kolay değildir. Güvenilir, merkezden dağıtılmış ve sürekli çalışan veri sağlayıcısı Chainlink, kullanım alanları; finans, sigorta, sigorta, türev ürünler ve hatta oyun sektörüne kadar değinmiştir. Kapsayıcılık açısından neredeyse tüm ekosistemine içine alan bu kripto para çözümü geleceğin teknolojisi olacak gibi duruyor.

Önceki İçerikAave Coin Nedir?
Sonraki İçerikAmerika’da kripto para toplayan teröristlere darbe!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz