Kullanıcılara ait sanal dünyalar inşa edebileceğiniz bir platform olan Decentraland kripto paraların doğuşundan beri projesini geliştirmektedir. 2020 Eylül ayında ise tamamen merkezsiz bir sanal dünyaya bürünüp kontrolü merkezsiz topluluklara (DAO) bırakan bu proje hala geliştirme sürecine devam etmektedir. Sanal dünyanızda alacağınız ve satacağınız arsa, yapılar, giyilebilir eşyaların ödemeleri kendi kripto parası yani MANA token ile yapılır.

Decentraland pazarında avatarlar ve isimleri kolaylıkla satın alabilirsiniz. Ethereum blokchaini tarafından desteklenen eşsiz bu dijital ürünleri alıp dijital bir dünyada kullanmanızı ve saklamanızı sağlayan bu platform her geçen gün gelişmektedir.

Platform Decentraland DAO tarafından yönetilir. Merkezsiz otonom kuruluşlar, bu platformda bulunan arazileri, yapıları, eşyaları ve pazar yerini kontrol etme yetkisine sahip olan bu yapı hatırı sayılır MANA tokene sahiplerdir.

Decentraland tamamen merkezsiz sanal dünyaların ilkidir. Bu sanal dünyada verilen tüm kararlar ise merkezsiz özerk kuruluşlar (DAO) tarafından verilir.

Topluluk, politika güncellemeleri, gelecekteki arazi açık artırmaları, yeni dünya, inşaatçı ve pazar yeri içinde izin verilecek NFT sözleşmelerinin beyaz listeye alınması ve topluluğun ilgili gördüğü her şeyi önerecek ve oylayacaktır. Bu oylamalar ise Aragon tarafından desteklenen yönetişim modülü tarafından yapılacaktır.

Mana tokenin tüm kararlarını alabilen bu yönetişim modeli aynı zamanda kendi platformlarında kullanılan MANA token içinde söz sahibidirler. Mana tokenlerin nerelere harcanacağı, güvenlik konseyini değiştirmek, mana token yakma mekanizmasını belirlemek, geliştirme için neyin gerekli olduğunu ve bir çok şeye karar verebileceklerdir.

MANA sözleşmesini kontrol eden özel anahtarın yakılması ile birlikte tamamen merkezsiz hale gelen ve ethereumun akıllı sözleşmelerine tamamen bağlı kalan bu organizasyonda her karar demokratik bir şekilde alınır ve uygulanır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz