Merkezi Olmayan Finans (DeFi), geleneksel finansal ürünleri arada hiç bir kurum olmadan çalışan, güvensiz şeffaf protokollere dönüştürür. MKR, AAVE(LEND), Compound ve Synthetix Network Token gibi katlanarak büyüyen projeler, varlık fiyatları gibi kritik temel verileri sağlamak için oracle’ları gerektirir.

Finans dünyasında doğru ve güvenilir finansal piyasa verileri yaygındır. Tüm finansal ürünler piyasa verilerini gerektirir. Finansal verilere erişim, Thomson Reuters ve Bloomberg gibi şirketler tarafından sağlanır. Bu sağlayıcılar, merkezi olmayan finansın gelişmekte olan dünyasını desteklemek için uygun bir çözüm değildir.

DeFi platformlarının ve ürünlerinin benzersiz bir entegrasyon ile hızlanan büyümesi, karşılıklı bağımlılıklar yaratır ve sağlam bir varlık fiyatlandırma verisi kaynağı gerektirir. Bugün çoğu DeFi ürünü bir fiyatlandırma veri çözümünden yoksundur ve şeffaf olmayan veri kaynaklarına dayanmaktadır. DeFi ürünleri ya kendi oracle’larını oluşturur ya da harici çözümlere dayanır.

Geleneksel piyasalardaki kötü niyetli aktörler tarafından değiştirilen güvenilmez veriler, yatırımcılar için yüksek maliyetlere neden oldu. Uygulamaların yanı sıra DeFi uygulamalarına veri besleyen oracle sağlayıcılarının, fiyatlandırmada doğruluk ve  verimliliği sağlamak için yeterli düzeyde şeffaflık ve denetlenebilirlik sağlaması gerektiğini düşüyoruz.

DIA nedir?

DIA (Merkezi Olmayan Bilgi Varlığı), verileri kaynaklamak ve doğrulamak için kripto ekonomik teşvikleri kullanan açık kaynaklı bir finansal bilgi platformudur. Pazar aktörleri, finansal ve dijital varlık verilerini sağlayabilir, paylaşabilir ve kullanabilir.

DIA, hem DeFi hem de geleneksel finans için çok önemlidir
DeFi platformları Maker Dao, Synthetix, Ampleforth ve benzerleri gibi DeFi platformları özellikle oracle güvenlik açığına maruz kalıyor gibi görünüyor. Bu platformların çeşitli finansal ihtiyaçlara hizmet eden niş finansal protokoller olduğu düşünüldüğünden, şeffaf ve doğru fiyat oracle’larına kritik bir şekilde bağımlıdırlar.

DeFi platformları, temel ürünlerinin sürdürülebilirliğini sağlamak için şeffaf ve denetlenebilir üçüncü taraf çözümlerine geçecek. DIA, bu ihtiyaçlara benzersiz bir şekilde hizmet eder.

Tüccarlar ve finans kurumları:

Herhangi bir ticari faaliyete dahil olan bireyler veya kuruluşlar, açık kaynaklı ve güvenilir verilerden büyük ölçüde yararlanır. Buna fon yöneticileri, tüccarlar, bireysel yatırımcılar ve finans veya kripto alanındaki diğer herkes dahildir. Bilgi sağlayıcılar
Dijital varlık veya finansal piyasalar hakkında doğru bilgi sağlamayı hedefleyen herkes, DIA platformundan son derece güvenilir veriler elde edebilir. Bu grup, finans haber siteleri, kripto veri platformları, pazar araştırma enstitüleri ve daha fazlası gibi içerik tedarikçilerinden oluşur.

Düzenleyiciler ve finans kurumları :

Mali düzenleme ve vergilendirme otoriteleri, sağlam karar verme için güvenilir pazar verilerine bağlıdır ve DIA platformu tarafından en iyi şekilde hizmet edilecektir.

DIA nasıl çalışır:

1.Veri talebi: Paydaşlar, DIA platformunda henüz yayınlanmamış olan belirli bir veri setini ararlar, bir talep bileti sunabilir ve finanse edebilir. İlgili verilerin başarılı bir şekilde sağlanması, bilgi doğrulandıktan sonra veri talep eden kişi tarafından DIA belirteçlerinde ödenen bir ödülle bağlantılıdır.

2.Veri gönderimi: Veri talebinin teşvik ettiği veri sağlayıcılar, istenen verileri sağlamak için kazıyıcılar oluşturur, API’lere veya zincir üzerindeki verilere bağlanır.

3.Doğrulama: Veri analistleri gönderilen kodu bir stake etme mekanizması aracılığıyla doğrular. Gönderilen bir verinin yanlış olduğundan şüpheleniliyorsa, DIA tokenlarını stake ederek herkes gönderilen koda itiraz edebilir. DIA topluluğu, kimin doğru çözümü sağladığını ve kimin söz konusu stake ile ödüllendirileceğini bir stake oylama süreci yoluyla belirler. Ek olarak, hataları, manipülasyon girişimlerini veya güvenlik kusurlarını bulmanın yanı sıra genel platform yapısını ve güvenliğini iyileştirmek ve inşa etmek için ödüller kurum tarafından sağlanır.

4.Veri depolama: Doğrulanan veriler değişmez, açık kaynaklı bir veritabanında depolanır ve DIA platformunda yayınlanır.

5.Kullanım: Oracle’lar (zincir üzerinde) veya API’ler (zincir dışı) aracılığıyla verilere erişin. Geçmiş finansal verilere ücretsiz olarak erişlebilirliğini sağlarken , DIA tokenları canlı fiyatlara veya belirli API’lara erişmek için ücretlendirmek için kullanılır.

Son dakika haberlerden anında haberdar olmak için Twitter‘dan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz