Ethereum 2.0, Serenity veya Eth2 olarak adlandırılmıştır. Bu güncelleme ile birlikte en önemli değişikliklerden biri sahip olduğu algoritmanın Prof-of-work (POW) dan Proof of stake (POS) algoritmasına geçiştir. Ölçeklenebilirlik ve hız anlamında ethereum ödeme sistemini ve akıllı sözleşmelerini daha hızlı, ucuz, güvenli ve daha saklanabilir bir yapıya taşıyacaktır.

Ether‘leri sistemde doğrulayıcılar aracılığıyla sistemde kilitleyecek olan insanlar, ağ işlem ücretlerini kazanmaya hak kazanacaktır. Böylelikle ethereum ağındaki işlemleri doğrulama karşılığında alınacak eth madencilik ödülleri yıllık %5 ila %7 arasında getirisi sağlayacağı beklenmektedir.

Ethereum ağında yapılacak olan güncellemeleri 5 – 10 yıllık perspektifte paylaşan Vitalik Buterin, eth2 ye geçişin 3 fazda (faz 0, faz 1,5, faz 2) olacağını belirtmiştir. Bu 3 fazdaki geçişte neler yapılacağı ise yol haritasında belirlenmiştir.

1- Ethereum 2.0, FAZ 0

Beacon Chain‘de başlatılmış olan faz 0 başarılı bir şekilde gerçekleşmiştir. Yan zincirde ve POS ağında başlatılan faz 0 madencilik ödülleri üretmeye devam ediyor. 1 sene boyunca bu şekilde çalışacak sistemde doğrulayıcı olmak isteyenler 32 ether yatırıp bu sisteme dahil olmuşlardır.

Beacon zincirine taşınan etherlere ise ETH2 yada BETH ismi verilecektir.

2- Ethereum 2.0, FAZ 1,5

Faz 1 güncellemesi, faz 0’ın üzerine yaklaşık 1 sene sonra yapılacağı planlanmaktadır. Sharding, Plasma ve Raiden çözümleri ethereum ağında ölçeklenebilirlik için geliştirilmiş çözümlerdir. Sharding basitçe, büyük zincirleri (veri tabanları) daha küçük, daha hızlı olanlara bölerek tüm sistemi daha ölçeklenebilir hale getirmek anlamına gelir.

Faz 1’de shard chain’ler beacon chain’e bağlanacak. Yol haritasına göre 1024 tane bağımsız blockchain (shard chain) sisteme eklenecek. Bu aşamada asıl zorluğun shard zincirlerinin yeterince hızlı bir şekilde birlikte çalışmasını sağlamak olacağını belirtmek gerekir.

3- Ethereum 2.0, FAZ 2

Ethereum sanal makinası (EVM) ile birlikte ilerleyen süreçte, Ewasm adı verilen geliştirme uygulanacağı düşünülmektedir. Bu aşamaya dair bilgiler henüz tam belirlenmiş değildir. Fakat pos algoritmasına tamamen geçişten sonra para çekme, gönderme ve akıllı sözleşmeleri kullanma özellikleri tamamen kullanılabilir hale geleceği bilinmektedir.Ethereum 1.x

Ethereum 2.0 geliştirmeleri devam ederken hali hazırda kullanılan ağın geliştirilmesine sürekli devam edilecektir. Vitalik Buterin tarafından yayınlanan ethereum 1 den, ethereum 2.0 a geçiş haritası yol haritası ise şu şekildedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz