Filecoin, 2014 yılında tasarlanmaya başlamıştır. Web 3.0 gelişmelerinin henüz başında geliştirilen bu kripto para, Vitalik Buterin’in Ethereum tanıtım belgelerini yayınlaması ile birlikte blok zinciri projeleri daha fazla ilgi görmeye başladı.

Yazılımcılar, 1980’lerde Bell Lab’ın Plan 9’dan önce dağıtılmış işletim sistemlerini takip ederken , kriptografi, blok zinciri ve git benzeri içerik adreslemeden gelen yenilikleri sorunsuz bir şekilde birleştirme yeteneği, doğrulanabilir, güvenilir, dağıtılmış bir teknoloji geliştirmeyi mümkün kılıyordu. Bu teknoloji insanlığın bugüne kadarki üretmiş oldukları verileri, merkezsiz depolama sistemleri ile depolanmasını sağlayacaktı. Nitekim öyle de oldu binlerce hatta on binlerce, merkezsiz, bağımsız, güvenilir eşten eşe gönderime sahip depolama ağı geliştirdiler.

2014 yılında , Filecoin’in veri depolama ağının temelini oluşturan IPFS (içerik adresli dosya paylaşımı), libp2p (eşler arası ağ oluşturma) ve IPLD (karma bağlantılı veri yapıları) gibi protokoller de olgunlaştı.

Aslında her şey dünyadaki verilerin kaybolmasını önlemek için yapıldı. Dünya üzerinde büyük savaşlar her zaman yıkıcı olmuştur. Savaşılan bölgede ve fethedilen ülkede ilk yağmalanan yerler o ülkenin ”hafızaları” oldu. Yani kütüphaneler, müzeler, arşivler…

Bilgi çağında, ”bilgiyi” yok etmek demek günümüze kadar yapılan yüzbinlerce hatta milyonlarca çalışmayı yok etmek demekti. Dolayısı ile merkezi olmayan depo ağları, verilerin güvenliğinin sağlanmasında oldukça güvenli bir yol olabilir. Eğer ağ üzerindeki verileri ”imha” etmek istiyorsalar, bu ağın her bir birimini yok etmek zorundalar. Bu da elbette ki bu sisteme güvenenler oldukça dünya yok olmadıkça imkansız.

Bu ekosistemin ayakta kalmasını sağlayan madenciler, geliştirciler ve depolama istemcileridir.

Filecoin, yeni bir kripto para madenciliği türüdür. Filecoin madencileri, halka açık bir blok zincirinin fikir birliğini ve durum güncellemelerini sürdürmenin ötesinde, ağ istemcilerine uzun vadeli hizmet kalitesi için ödüllendirilecek olan ağ depolama hizmeti sağlayıcılarıdır.

 Filecoin’in kripto ekonomisi, güvenilir ve kullanışlı depolamayı ödüllendirmektedir. Güçlü ve işbirliğine dayalı bir madencilik topluluğu için, Filecoin’i geliştirmeye ve uzun yıllar boyunca daha fazla depolama uygulaması ve kullanım senaryosunu kullanmaya devam etmek için ekosistemin tüm taraflarını teşvik ediyor.

Ağ üzerinde her gün toplanan veri boyutu büyüyor. Ekosistem henüz yeni olmasına rağmen günlük olarak 2,5 kentrilyon bayt veri saklıyor.  Her gün 294 milyar e-posta, 64 milyar WhatsApp mesajı, 500 milyon tweet ve daha fazlası bunlara dahildir.

Herhangi bir uygulamanın, akıllı sözleşmenin veya NFT‘nin herhangi bir aracı olmadan merkezi olmayan bir depolama katmanında kendi verilerini depolayabileceği ve bunlara erişebileceği yeni bir çağ hızla yaklaşmaktadır.

Bununla birlikte merkezsiz kripto para çözümleri, merkezsiz veri depolamayı da hak ediyor. Böylelikle şirket politikalarından etkilenmeyecek ve ülkelerin bakış açıları da buna göre şekillenecektir.

Filecoin (FIL Coin) Yorum ve Analizi

Filecoin ilk çıktığı andan itibaren kripto paralar içerisinde ilk 100 de sıralanmayı başardı. Web 3.0 ın database’si yani veri deposu olmayı amaçlayan bu kripto projesi, her geçen gün fiyatını artırmaya devam ediyor. Web 3.0 projelerinin artması bu tür ağlara olan talebi artıracaktır.

Önceki İçerikBinance (BNB) Coin nedir? Binance Borsası Avantajları
Sonraki İçerikCoingecko, Kripto Para Piyasası Ekim Ayı Analizi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz