Maker (MKR) Coin, merkezsiz kripto para borç alma ve borç verme platformudur. Maker (MKR) DAO tarafından yönetilen bu uygulama, Ethereum (ETH) ile stabilcoin olan DAI basabilmenize de olanak tanımaktadır.

Geleneksel piyasada basılan paraların ne yazık ki bir dayanağı yoktur. Merkez bankaları tarafından basılan paraların ucu bucağı yoktur. Hatta bazı merkez bankaları ne kadar para bastıklarını dahi yayınlamamaktadır. Bu durum paranın doğasına bir ihanettir. Para doğası gereği şeffaf ve hesap verilebilir olmalıdır.

Maker ekosistemi bu yüzden 7/24 çalışan ve teminatı bulunan bir kripto para birimi çıkarmıştır. DAI adını verdiğimiz bu kripto para Ethereum ile elde edilebilmektedir. Basılan her DAI’nin Ethereum karşılığı her zaman Maker DAO platformunda kilitli olarak durmaktadır.

Maker kripto para biriminin asıl işlevi bir yönetişim kripto parası olmasıdır. Yönetişim kripto parası olan ve Maker platformunda tüm kararlar üzerinde söz sahibi olan kripto para sahipleri alınacak her türlü kararda söz sahibi olmak için oy verebilir. 

Merkezsiz kripto para cüzdanlarınızda sahip olduğunuz kripto para birimleri ile kolaylıkla yönetime katılabilmek ve oy vermek mümkündür. 

Cüzdanlar, Merkezsiz finans uygulamaları (dApps) ve merkezsiz finans (DeFi) entegrasyonu olan bu platform yüzlerce ortağa sahiptir. Bu uygulamaların hepsi yönetişime bağlıdır.

MKR sahipleri, aynı zamanda Dai stablecoin için politika ayarlamayı, yeni teminat türlerini seçmeyi ve yönetişimin kendisini iyileştirmeyi içeren Maker Protokolünü yönetmekle de sorumludur. Herkes MKR sahibi olabilir ve herkes merkeziyetsiz finansın yani DeFi’nin geleceğini şekillendirmede projeye katılabilmektedir..

Makerdao Kar Payı Veriyor Mu?

Maker DAO, MKR Token üzerinden dolaylı yoldan kar payı dağıtımı yapmaktadır. Platform üzerinde oluşturulan DAI’den belirli bir komisyon alan ve buradan sağladığı gelir ile Maker Token Burn mekanizması oluşturan platform, Maker kripto paralarını piyasadan alıp yakarak dolaylı yoldan kar payı vermektedir.

Maker Token burn (token yakma) mekanizma mantığı ise akıllı sözleşmeler ile oluşturulmuştur. Her yeni Dai basıldığında ve Dai’ler geri verildiğinde platform ücreti üreten bu platform, ekosistemine bu ücretleri dağıtarak akıllıca bir ekosistem yaratmayı başarmıştır.

DAI Kripto Dijital Para Birimi Nedir?

DAI tamamen merkezi olmayan, tarafsız, istikrarlı kripto para birimidir. 1 DAI=1 ABD DOLARI olarak eşitlenmiştir. 1 DAI her zaman 1 dolara eşit olacaktır. DAI’nin bu işlevi istikrarlı bir para olma isteğinden gelmektedir.

DAI ile aynı zamanda bir mesaj göndermek kadar kolay ve hızlı para gönderebilirsiniz. Kripto dijital paranız her daim sizin kontrolünüzde olacaktır. Dijital cüzdanlarınızda DAI’lerinizi saklayabilirsiniz. Böylelikle aracı kurum riskini de ortadan kaldırmış olursunuz.

Maker DAO (MKR Kripto) Yorum ve Analizi

Maker token (MKR) yorumumuz ise oldukça merkezsiz bir proje olmasından dolayı olumlu yöndedir. Ethereum ekosisteminde, Ethereum ekosistemi ile uyumlu çalışan ve bir çok siber saldırılara dayanıklı blokzincir altyapısı ile insanlara güven vermektedir.

Henüz yeni çıkmasına rağmen 2021 yılı itibari ile 5 Milyar dolarlık kredi platformu her geçen gün artmaktadır. 2021 yılının başlarında her gün %10 büyüme kaydeden bu miktarın yıl sonunda 100 milyar dolara çıkabileceği beklenmektedir.

Kripto para platformuna katılan yeni insanların ve yeni yatırımcılar ile beraber çok daha hızlı bir şekilde büyümesini sürdüreceği kaçınılmaz bir gerçekmiş gibi duruyor. Merkezsiz finans (defi) uygulamaları arasında kapsayıcılık bakımından lider konumda olan maker platformu, paranızın kontrolünü tamamen sizin elinizde tutmanız açısından da oldukça iyidir.

Maker token fiyatı 2018 de ilk zirvesini görmüştür. 1800 dolara ulaşan ve daha sonra tüm kripto paralar gibi düşüş göstermiştir. Coinbase, Binance gibi büyük kripto para borsalarında işlem gören bu kripto para 2021 yılında büyük bir atak yapmıştır.

2021 yılı itibari ile zirve fiyatı olan 1800 doları aşarak 5000 dolar seviyelerine ulaşmıştır. Her geçen gün merkezsiz finansın rağbet görmesi ile birlikte, Maker (MKR) fiyatı da yükseliş göstermeye devam ediyor.

Maker sahip olduğu DAI basma yeteneği ile kripto para piyasasında hem finansman hem de güvenilirlik konusunda epey bir yol almıştır. Maker ekosistemi ve yönetişimi finans ve ekonomiyi bilen yapısı ile de dikkat çekiyor. Her türlü konunun tartışabildiği Maker ekosistemi içerisinde kararlar ise topluluk tarafından çok hızlı ve güvenli bir şekilde alınabilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz