Merkezsiz-uygulama-dApp-nedir

Merkezsiz uygulama nedir deyince aklımıza sınırsız bir alan gelmelidir. Merkezsiz uygulamalar merkezsiz finans, oyun, merkezsiz borsalar, dijital koleksiyonlar, sosyal medya  sektörüne kadar çözümler sunmaktadırlar.

Kişiden kişiye çözümler sunan ve akıllı sözleşmelerle düzenlenen ve şifrelenmiş bu alanlar bir çok kripto para üzerinde varlıklarını sürdürmektedirler. Bu ağlara örnek vermek gerekirse ; Ethereum, Eos, Tronx, IOST, ONT, NEO, Waves, Wax, Hive blok zincirleri bu ekosistemlere örnektir.

Merkezi olmayan bir ağ üzerinde kurulan ve yönetilen bu pazarlar insanların bir çok güven eksikliklerini gidermekle kalmamış yeni çözümler getirmişlerdir. Bu çözümlerden kısaca bahsedersek bu uygulamaların tam olarak anlaşılabileceğini umuyoruz;

1- Merkezsiz Finans

Merkezsiz Finansa dair çözümler sektörün gözdesi haline gelmiş durumda. Merkezsiz borsalar, Merkezsiz borç alma – borç verme platformları, Merkezsiz sentetik türev ürünleri bu çözümlerden en benimsenmiş olanlar arasında. Merkezsiz uygulamalar üzerinde toplamda 20 Ekim 2020 itibariyle 12 milyar dolarlık fon kilitlenmiş olup çeşitli uygulama alanlarında insanlara hizmet vermektedir.

2- Merkezsiz Oyun Sektörü

Herhangi bir merkeze bağlı olmayan oyun sektörü tamamen akıllı sözleşmelerle düzenlenmiş yani kuralları tamamen önceden belirlenmiş projeler blok zincir teknolojisinden yararlanarak yeni oyunlar ve paradigmalar geliştirmişlerdir. Genellikle oyun gelirlerini geri oyunculara dağıtmaya yönelik olan bu çözümler sektörde genel kabul görmüştür. Genel olarak baktığımızda ise oyun içerisindeki eşyalar bu ekosistem içerisinde bulunduğu blok zincir tabanından beslenip ödemeleri de bu yolla yapabilmeleri sağlanmıştır.

Sektörün çok yeni olmasına rağmen merkezi olmayan oyun uygulamaları oyuncuları çekmeye devam ediyor.  Merkezi olmayan oyunlarda uygulama bazından günlük 5000 kullanıcı geçmese de toplamda 100.000’e yakın oyuncunun  merkezi olmayan uygulamalarda oyun oynadığı tahmin edilmektedir.

Oyuncular şeffaflığın ve ödeme özgürlüğünün getirdiği rahatlığı sevmiş olacaklar ki henüz gelişmekte olan bu sektöre hem yatırım yapmayı hem de günlük zamanlarını bu tür oyunlara yönlendirmeyi benimsemiş görünüyorlar.

3- Merkezsiz Dijital Koleksiyon Kartları (NFT’s)

Merkezsiz dijital koleksiyon kartları, ilgili akıllı sözleşmelerinde kayıtlı tanımlayıcı bilgileri içerir. Her birini farklı kılan bu bilgidir ve bu nedenle, başka bir token ile doğrudan değişim yapılamaz. Ethereum genellikle bu projeler için kullanılan blokzinciri olsa da gönderimleri, işlevleri ve işlem ücretleri sebebiyle daha ucuz blok zincir alt yapısını tercih edenlerde olmuştur. Bunlardan bazılara WAX, Hive gibi blok zincirlerdir. Gerçek Dünya ile ilişkili herşeyin dijital koleksiyon kartını çıkarmak münkündür.

Şu zamana kadar çıkarılan en değerli dijital koleksiyon kartı ise Batman dijital koleksiyon kartıdır. Piyasada 540.86 Ethereum‘a (anlık 220.000$) a alıcısını bulan dijital koleksiyon kartı rekoru elinde bulundurmaktadır.

Son dakika haberlerden anında haberdar olmak için Twitter‘dan takip edebilir ve Telegram‘da kripto paralara dair sohbetimize katılabilirsiniz!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz