Metamask kullanımı oldukça kolay olan bir tarayıcı cüzdanıdır. Kripto para birimlerini yatırım veya ticaret amaçlı kullanan herkes bir cüzdana sahip olmalıdır. Bu cüzdanlar sizin kripto paralarınızı güvenli bir şekilde saklamanıza yardımcı olur. Bu cüzdanlar arasında en popüler olan cüzdanlardan biriside MetaMask’tır. Metamask Chrome Eklentisi sayesinde kolayca kripto paralarınızı kontrol edebilirsiniz.

Metamask cüzdanı, ethereum ağında merkezsiz bir cüzdan olmanın yanı sıra, merkezsiz borsalara entegre olarak kolaylıkla alım satabileceğiniz platform olmuştur. Aynı zamanda mobil uygulama olarak telefonunuza indirebileceğiniz bu cüzdan oldukça kullanışlı ve indirmesi kolaydır.

Metamask üzerinde istediğiniz kadar ethereum cüzdanı açabilir ve kontrol edebilirsiniz. Merkezsiz borsalara entegrasyonu ile beraber önümüzdeki süreçte kripto para lending (borç verme- borç alma) platformlarına entegre olacak olan bu platform, tüm işlemlerinizi tek bir yerden yönetebilmenizi de sağlayacaktır.

Metamask bir Web 3.0 uygulamasıdır. Web 3.0 uygulamarı genişledikçe metamask gibi merkezsiz cüzdanlara olan talep artacak ve merkezsiz uygulamalara entegrasyonlar artacaktır. Web 3.0 uygulamaları oldukça güvenli ve size her anlamda özgürlük sağlayacak bir uygulama bütünüdür.


Metamask Nasıl Yüklenir?

Metamask’ı Chrome Web Mağasına giderek arama kısmına “MetaMask” yazıp karşınıza çıkan MetaMask uzantısını indirebilir veya aşağıda bulunan linke tıklayarak indirebilirsiniz.MetaMask İndir: https://metamask.ioMetamask’ı
indirdikten sonra tarayıcınızın sağ üst köşesinde uzantılar sekmesinden MetaMask’ı açmanız gerekiyor. Açtıktan sonra, karşınıza iki adet seçenek çıkacaktır. Bu seçeneklerden soldaki varolan bir cüzdanı eklemek , sağdaki seçenek ise bir cüzdan oluşturmak anlamına gelmektedir.Metamask Cüzdan uzantısını ilk kez indirdiğinizi varsayarsak “Create a Wallet” seçeneğine tıklıyoruz. Metamask bu aşamada sizden minimum 8 karakterli bir şifre isteyecektir. Bu şifre size giriş yaparken lazım olacaktır.

16 kelimelik “seed” bilgilerini saklamanız ise elzemdir. 16 kelimelik giriş şifrenizi güvenli bir yerde saklamanız sizin açınızdan iyi olacaktır. İstediğiniz zaman 16 kelimelik şifreniz ile istediğiniz yerden cüzdanınıza ulaşabilirsiniz.

8 karakterli şifrenizi yenileyebilirsiniz fakat 16 kelimelik asıl şifrenizi yenileyemezsiniz. Her şey 16 kelimelik şifrede bitiyor. Bu yüzden 16 kelimelik şifrenizi kaybederseniz tüm cüzdanınızı kaybetmiş olursunuz.

Metamask Kullanım Alanları

Metamask bir çok Web 3.0 uygulamalarında kullanılmaktadır. Genellikle kripto para saklama ve gönderme etkinlikleri sayesinde tercih edilen bu merkezsiz cüzdanın kullanım alanları hayattaki tüm sektörlere sirayet etmiştir.

Merkezsiz borsalara kullanmak için gerekli olan merkezsiz cüzdan uygulamalarında en çok tercih edilen cüzdan olan metamasktır. Metamask ile kolaylıkla merkezsiz borsalara bağlanabilir ve işlem yapabilirsiniz. İşlemlerini ethereum ağı güvenliğinde yapmak isteyen kullanıcıların tercih ettiği merkez borsaların sayısı ise gün geçtikçe artmaktadır.

Merkezsiz borç alma ve borç verme platformlarında kullanılan metamask, tüm platformlara entegre olmuştur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz