Ooki coin, Fulcrum ve Torque platformu üzerindeki borç alma – borç verme ve marj işlemlerinden ücret paylaşımı ücret gelirleri elde etmenizi sağlayan merkezsiz alt yapıya sahip OOKI, Ethereum ve Binance Smart Chain’de başlatılmış bir kripto para birimidir.

BZRX yeniden markalaşma sürecine girerek adını OOKI olarak değiştirmiştir.

Ethereum alt yapısında başlatılan OOKI, OOKI takımı tarafından BSC’de başlatılmıştır. Aynı kod yapısına sahip olan bu kripto para birimi BGOV’dur. Binance alt yapısında başlatılan ve OOKI sahiplerine ait olan bu yönetimi tokeni, OOKI sahiplerine de ücret paylaşımı sağlayacaktır. 

OOKI token alt yapısında bulunan fulcrum.trade ile hem borç verebilirsiniz hemde kripto para piyasasında merkezsiz bir şekilde kaldıraçlı işlem yapabilirsiniz.

OOKI’de Kripto para ile borç verme – borç alma

OOKI platformunda hem kredi çekebilirsiniz hem de kredi çekmek isteyenlere fon sağlayabilirsiniz. Bunu tamamen merkezsiz bir mekanizmaya oturtan OOKI güvenli bir şekilde borç almanızı ve borç vermenizi sağlayan üstelik hiç bir aracı kurum olmadan bunu yapabilen nadir projelerdendir.

Çeşitli faiz oranlarında çeşitli kripto paralar ile işlem yapabileceğiniz bu platformda faiz oranları piyasa koşullarına göre belirlenmektedir.

OOKI’de Kripto para marj ticareti

Bu platformun diğer bir işlevi ise marj ticaretidir yani kaldıraçlı işlem yapabileceğiniz bir piyasa sunmaktadır.  Sistemde 2,3,4,5x kaldıraçla işlem yapabileceğiniz alternatifler bulunmaktadır. Enstrümanlar (işlem yapabileceğiniz piyasalar) olarak ise şuan ETH, wBTC, ZRX, KNC, UNI, LEND, LRC ve COMP kripto para birimleri ile sınırlıdır.

OOKI, BZRX ve vBZRX Token Özellikleri ve İşlevleri

– Ücret Paylaşımı
– Oluşturma komisyonu: %0.09
– işlem ücretleri: %0.15
– faiz ücretleri: ödenen faizin %10 u olarak tanımlanmıştır.

Dipnot: İlerleyen süreçte tokenlerinin sahipleri yani DAO’lar bu ücretleri değiştirebilir kaldırabilir.

Platformda ücretler staking yoluyla dağıtılmaktadır. Bu ücretleri haketmek için BZRX tokenlerinizi platform üzerinde kilitlemek (staking) gerekiyor. Hakettiğiniz ücretleri ise istediğiniz tek tık ile talep edebilirsiniz.

Staking panosu aynı zamanda sizin için ücretlerinizin bir muhasebesini de tutacak istediğiniz zaman görebileceksiniz.

Token modellemelerini yaparlarken tokeni 2 ye ayırmışlardır 2.token olan vBZRX ten bahsetmek gerekirse:

Şuanda 1.030.000.000 olan toplam token sayısı 140 milyonu BZRX olarak çıkarılmıştır. Geri kalanı ise 6 ay kilitlendi ve 6 ay sonra vBZRX leri BZRX e çevirmek suretiyle 3.5 yıl boyunca, her ay toplam tokenlerin 1/42 si BZRX e çevrilecektir. 2024 haziran ayinda ise tüm vbzrx tokenler, Bzrx e çevrilmiş olacaktir.

VBzrx in Bzrx e göre tek dezavantajı ise token üzerinde %50 oylama gücü sağlıyor. Yani yukarıda belirtildiği gibi platform üzerinde bir değişiklik yapılmak istenirse %50 oy gücü sağlayacaktır sahiplerine.

Geri kalan özellikleri ise BZRX ile aynıdır. Protokol üzerindeki tüm işlem ücretleri ve kar payı dağıtımlarını BZRX ile aynı oranda hakedecektir.


OOKI Token ise tüm bu sistemin üstüne inşa edilmiştir. vBZRX token açılması hala devam etmektedir. Bu yüzden yatırımcıların OOKI’yi alırken, BZRX ve vBZRX tokenlarınında detaylarına inerek takip etmeleri gerekmektedir.

OOKI Token Yorum ve Analizi

OOKI token sahiplerine sağladığı ücret geliri ile gelir yaratan bir kripto para birimi olmayı başarmıştır. Ethereum alt yapısında kurulan ve BSC’de varlığını BGOV token ile genişleten OOKI diğer blok zincir ağlarında da genişlemeyi planlamaktadır.

Sırası ile Matic, Fantom gibi büyük blok zincirlerde başlatılacak olan protokol sadece Ethereum ağında değil tüm ağlarda işlevselliğini sürdürmeyi planlıyor. OOKI diğer ağlarda farklı kripto para birimleri ile başlatılsa da en tepedeki kripto para birimi olarak OOKI yi konumlandırmayı planlıyor.

OOKI diğer yönetişim kripto paralarında oy sahibi olmasa da ücretlerden gelir alacaktır. Dolayısı ile bir çok ağda başlatılmış bu proje tüm ağların gelirlerin faydalanacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz