Polkadot , geliştiricilerin blok zincirlerini birlikte oluşturmasına ve birleştirmesine olanak tanıyan bir çerçeve sunan Web3 Vakfı tarafından geliştirilen projedir. Ethereum kurucu ortağı Gavin Wood, Robert Habermeier ve Peter Czaban tarafından icat edilmiştir.

Ağ, birden fazla blok zincirini tek bir birleşik ağa bağlayarak zincirler arası iletişimi ve birlikte çalışabilirliği kolaylaştırır. Projenin Lightpaper’ı , ağın diğer projelere göre heterojen parçalama, ölçeklenebilirlik, yükseltilebilirlik, şeffaf yönetişim ve çapraz zincir birleştirilebilirlik avantajları sunmayı amaçlıyor.

Polkadot, parçalanmış ve dağıtılmış bir blok zincirdir. Parçalama, hesaplama ve depolama iş yükünü eşler arası (P2P) bir ağa yayan veritabanı bölümlendirmesidir, böylece her düğüm tüm ağın işlem yükünü işlemekten sorumlu olmaz ve ağların daha verimli bir şekilde ölçeklenmesini sağlar. Polkadot’taki parçalar, güvenlik garantileriyle paralel olarak yürütülen parçalanmış ağ üzerinde işlemler ve veri alışverişi ile ayrı blok zinciri ağları olarak çalışır.

DOT kripto parası, Polkadot’un yerel ağ token’ıdır ve bir dizi farklı rollerde kullanılabilir. Yönetim için, DOT token sahipleri ağın yönünü kontrol eder. Yönetim işlevleri, ağdaki ücretlerin belirlenmesini, açık artırma dinamiklerini ve paraşütlerin eklenmesi için zamanlamayı içerir. Sahipler, Polkadot platformunda yükseltme ve düzeltmeler gibi istisnai olaylarla ilgili karar verme sürecini yönetir.

DOT sahipleri ayrıca Polkadot’un temelini oluşturan fikir birliği mekanizmasını da kolaylaştırır. Katılımcılar, zincir işlevlerini gerçekleştirmek için DOT sahipliklerini hatta koyarlar ve birinin hissesini kaybetme potansiyeli, ağa kötü niyetli katılım için caydırıcı bir rol oynar. Ağa katılmak için gereken DOT miktarı, üstlenilen faaliyete, DOT’un stake edildiği süreye ve stake edilen toplam DOT sayısına göre değişir.

Polkadot (DOT) Coin Yorum ve Analiz

DOT kripto para sahipleri, polkadot ekosisteminde yönetimi hakkında söz sahibi olurlar. Protokolün geliştirilmesi ve düzeltilmesi için gerekli kararların alınmasında yönetimde yer alırlar. Yönetime katılmanız için büyük miktarlarda kripto paraya gerek yoktur. Toplam sahip olduğunuz miktar kadar yönetimde oy hakkınız bulunur.

Oyun teorisi üzerine kurulan bu ekosistem, kötü niyetli insanları cezalandırır. Dürüst şekilde davranan insanları ödüllendirip, ağın güvenliğini sağlamak ise tamamen dürüst kullanıcıların işlerini düzgün bir şekilde yapması ile mümkün olacaktır.

325 farklı takımın bu ekosistemi geliştirmede rol oynadığını belirtmek gerekir. Substrat tabanlı geliştiricilerin çoğunluğu oluşturduğu bu ekosistemde Polkadot, Kusama (KSM token), Chainlink (LINK), Stafi (FIS) gibi büyük ekosistemleri oluşturan takımları da içermektedir.

Ethereum ekosisteminde tecrübeli geliştiriciler ve geliştirici takımlar bir çok sektörde deneyim kazanmışlardır. Cüzdan uygulamaları, merkezsiz finans geliştiricileri, cüzdan uygulamaları, validators (doğrulayıcı) sistemleri  geliştiren bu ekiplerin polkadot ağında entegre olması ve bu ağı geliştirme de büyük bir rol oynamaları, sorunsuz  güvenli bir protokol yaratmanın da önünü açmıştır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz