Şirketlerin kurumsal Bitcoin yatırımları her geçen gün artıyor. Halka açık şirketlerde listenin en başını Microstrategy Inc. çekmektedir. 38250 Bitcoin’e sahip olan şirket an itibari ile 593.750.000 dolarlık bir değere sahip bulunmaktadır. Toplam Şirket değerleri 1.7milyar dolan şirketin %35 i Bitcoin olarak tutulmaktadır. ABD borsalarında işlem gören bu şirket Bitcoin’in fiyatının artması ile birlikte hisse senetlerinin de değerleri artmıştır. Toplamda 425 milyon dolarlık yatırım yapan şirket 170 milyon dolar kar etmeyi başarmıştır.

Son zamanlarda ABD Borsa Komisyonu tarafından destekleyici açıklamalar yapılması ile beraber şirketler Bitcoin’e yönelimini artırıyor. ABD şirketleri Bitcoin’i ”Diğer menkul kıymetler” olarak değerleyerek şirket hesaplarında tutup bunları bilançolarında gösterebiliyorlar. Bitcoini riskleri dengelemek için kullanan şirketler çoğunlukta olsa da fonlarının büyük bir bölümünü Bitcoin’e yapan dijital yatırım fonları da mevcuttur.
Listenin devamından biraz bahsetmek gerekirse fonlarının %78’ini Bitcoin yatırımı olarak değerlendiren Galaxy Digital Holding 16.651 Bitcoin ile halka açık ve özel şirketlerde Bitcoine sahip şirketde 2.sırayı alıyor. Toplamda 258.351.921 $ lık bir değere sahip olan bu şirket gayet cesur bir yatırım yapmış gibi görünüyor. 134 milyon dolarlık yatırım yapan şirket yatırdığı miktarı neredeyse 2ye katlamış gibi görünüyor.

Listenin 3.sırasında Square Inc 4.709 BTC ile portföyünün sadece binde 1’ini bu alana yatırım yapmış. 50 milyon dolarlık yatırım yapan şirket 23 milyon dolar kar etmiştir.Özel Şirketlerin Bitcoin Yatırımları

Özel şirketlerin Bitcoin Yatırımlarında zirveyi Grayscale Bitcoin Trust şirketi 1.sırayı çekiyor. Genel tabloda halka açık şirketi geride bırakan şirket 481.711 BTC ye sahiptir. Şirketin toplam Bitcoin değeri 7.5 milyar doları aşmaktadır. Cesur yatırımları ile dikkat çeken Grayscale şirketi Bitcoin’e yaptığı yatırım toplam değerlerinin %88 ini karşılıyor.

Block.one şirketi 140.000 BTC ile 2.sırayı alıyor. Şirketin Bitcoin alımlarını hangi seviyede gerçekleştirmiş olduğu bilinmiyor fakat şirketin Bitcoin değeri şuanda 2.2 milyar doları bulmuş durumda.


Değerlendirme:

Kurumsal şirketlerin geleneksel olmayan finans piyasalarına girmesi olumlu bir şekilde karşılanıyor. Şirketlerin istedikleri yatırım aracına yatırım yapabilmeleri ve Bitcoin yoluyla kripto para şirketlerine yatırım yapabilmesinin önüne açan bu tür yatırımlar piyasada çeşitliliği de sağlamaktadır. Bankacılık sistemine güven gittikçe azaldıkça şirketlerin bu tür yatırımlarını artırabileceği beklenebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz