Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonuna yaptığı sunumda “Dijital kripto para (CDBC) konusunda Ar-ge projesinin olduğunu ve 2021 yılının ikinci yarısında pilot çalışmalara başlayacağından bahsetti.”

Şeffaflık adına kripto dijital paralara geçiş bir çok ülke için önem arz etmektedir. Çin ve ABD gibi ülkeler çoktan pilot çalışmalarına başlamış ve çalışma alanlarını genişletmeye başlamıştır. Ülkemizde kalkınma planında ve yeni ekonomik programlarda, dijitalleşme vurgusu yapılırken yeni bir adımda merkez bankasından geldi.

Hesap verilebilirlik konusuna da vurgu yapan Ağbal, kripto dijital paraların hesap verilebilirlik açısından, dijital paraların ne kadar katkı sağlayabileceğinden de bahsetti.

Türkiye’nin çalışmaları basına yansımasa da zaman zaman kripto dijital paralardan bahsedilmesi oldukça olumlu bir adım olarak kaydedildi. Fakat Türkiye Uluslar Arası Ödeme Bankası (BIS) e, çalışmaları hakkında bilgi vermemiş ve yaptığı çalışmalar ile ilgili bilgi vermemiştir.

Türk basınında da çok az yer alan, bu tür çalışmaların varlığı ise her hangi bir rapor ile belirtilmemiştir. Yapılan çalışmaların kamuoyu ile paylaşılmadan gizlilik içinde yürütülmesinin ise hem olumlu hem de olumsuz yanları bulunmaktadır.

Tübitak’da oluşturulan ve Türkiye’nin dijital kripto para için araştırma yapan birimin medya ile ilişiğinin kesik olması ve çalışmalarını yayınlamıyor oluşu ise, dijital paralara dair çalışmaların hangi düzeyde olduğu hakkında bize yeterince bilgiyi yansıtmıyor.

Türkiye’nin ileriye dönük ekonomik hedeflerinin neredeyse tamamında dijital paralara yönelik çalışmalar yapılacağından bahsedilmektedir. Fakat bu çalışmaların hangi düzeyde olduğu ve nasıl yürütüleceği konusunda ise tam bir yol haritası bulunmamaktadır.
Önceki İçerikNFT (Eşşiz ve Değiştirilemez Token) 2020 Yılında Nasıl Trend Oldu?
Sonraki İçerikTheta Network Token (THETA) Nedir?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz