Dünya genelinde binlerce kripto para birimi vardır ve bunların çoğu aynı blok zinciri ağı üzerinde inşa edilmiştir. Örneğin Ethereum. Ethereum Ağı üzerinde oluşturulan jetonlar, ERC-20 jetonları olarak bilinir. Uniswap, Ethereum ağındaki hizmetleri iyileştirmek için tasarlanmış bir protokoldür.

Çok fazla token olduğundan, bir ERC-20 jetonundan diğerine geçmek zor veya sinir bozucu olabilmektedir. Bir jetonunuz var ve başka bir jeton istiyorsunuz; ancak ikisi de aynı borsada listelenmiyor. Her ikisi de aynı borsada listelenmiş olsalar bile, doğrudan bir ticaret çiftine sahip olmaları son derece düşük bir ihtimaldir.

Uniswap, Ethereum’da otomatik likidite tedariki için merkezi olmayan bir protokoldür. Basit bir ifadeyle; Uniswap, protokolün daha önce mevcut olmayan yararlı hizmetler sunmasını sağlayan büyük miktarlarda Ethereum tabanlı tokenleri depolar.

Bu içerikte ‘Uniswap’a atıfta bulunurken bunun Uniswap V2’ye atıfta bulunacağını unutmayın. Daha az özelliğe sahip ancak merkezi olmayan likidite alanında öncü olan Uniswap V1 de var. Uniswap V1, aslında Uniswap ekibine çok şey öğreten bir kavram kanıtıydı. Uniswap V1’in başarısının ardından ekip güncellemeleri bir kademe yükseltti ve harika bir ekip oluşturdu. Bu süreç sonrasında ürünlerini daha da geliştirmek için yola çıktı. Bu olaylar genelinde ise bu içerikte Uniswap V2 sisteminden bahsedeceğiz.

Uniswap nasıl çalışır?

Uniswap, hizmetlerini sağlamak için likiditeyi dengeleyen akıllı sözleşmelerden oluşur. Bu akıllı kişiler, herhangi biri olabilecek likidite sağlayıcıları tarafından yatırılan Ethereum tabanlı varlıkları depolar. Tek yapmanız gereken Uniswap web sitesine gitmek ve havuza likidite eklemek.

Havuza likidite ekleyerek Uniswap protokolünün uzun ömürlülüğüne katkıda bulunuyorsunuz. Havuza yatırdığınız değer miktarını temsil eden bir dizi Uniswap likidite jetonu alacaksınız. Havuza katkıda bulunmanın bir ödülü olarak, sahip olduğunuz havuzun oranına bağlı olarak havuzu kullanan tüm işlem ücretlerinin bir yüzdesini alacaksınız. Havuzun% 80’ine sahipseniz, işlem ücretlerinin% 80’ini alırsınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz