Wrapped Bitcoin (WBTC) Ethereum ağında oluşturulmuştur. Ethereum ağının sahip olduğu akıllı sözleşmeler teknolojisinden yararlanarak oluşturulan bu kripto para, Bitcoin ağında her bir alım ve satımı temsil etmektedir. Yatırımcılar tarafından yapılan her alım-satım işlemi, topluluk ve kurumlar tarafından yönetilen, Ethereum ağında bir işlemi temsil etmektedir.

Wrapped Bitcoin, Ethereum ağında Bitcoin ile işlem yapabilmenizi sağlamaktadır. Ethereum ağı üzerinde sözleşmelerle etkileşime girebilmenizi sağlayan ve Bitcoin ile Ethereum ağında işlem yapmanızı sağlayan bu kripto para henüz yeni olmasına rağmen piyasa tarafından ilgi görmüştür. Merkezsiz borsalar ile kolayca işlem yapabileceğiniz Wrapped Bitcoin, Bitcoin üzerindeki yatırımları da Ethereum ağına dahil etmeyi başarmış gibi görünüyor.

BTC ile WBTC arasındaki en belirgin fark ise Bitcoin’in tamamen merkezsiz oluşu, WBTC’nin ise kurumlar ve topluluğun inisiyatifinde olmasından kaynaklanmaktadır. Bitcoin’in toplam arzı ve üretileceği miktar 2008’de Satoshi Nakamato tarafından belirlenmiştir. Bitcoin özelinde oluşturulan bu kural değiştirilemezdir. WBTC ise tam tersine, sahip olduğunuz Bitcoin kadar WBTC üretebilmenize sağlar. Toplam arz miktarları aynı olsa da, Ethereum merkezsiz borsalarda kolayca işlem yapabilmenizi sağlayan WBTC’nin bir başka avantajı ise Ethereum ağında geliştirilmiş ve geliştirecek bir çok finansal uygulamadan yararlanabilme olanağı sağlamasıdır.

Tamamen merkezsiz oluşu ile BTC, WBTC’den bir adım önde olsa da kullanım kolaylığı getirdiği için tercih edilmektedir. Kullanıcıların kolaylıkla KYC/AML (kimlik doğrulama) sistemlerinden geçip Ethereum ağında oluşturulmuş, karşılığında Bitcoin depolanmış bir kripto paraya sahip olmaları mümkündür.

Ethereum ağında oluşturulan bu işlemler ve Bitcoin ağında alınan Bitcoin’in işlem kayıtları ise tamamen şeffafdır. WBTC‘nin sitesine girerek bu işlemlerin tamamını görmeniz mümkündür. Ethereum ağında işlem yaptığınız WBTC’nin ise akıllı sözleşme adresi de yine aynı sitede mevcuttur.

DAO (merkezi olmayan özerk kuruluş) tarafından yönetilen ve içerisinde bir çok güvenilir kripto para projelerinin de bulunduğu bu sistem hiç kuşkusuz Bitcoin ağındaki likiditeyi Ethereum ağına çekecektir. İnsanlar şeffaf ve güvenilir bir kripto paraya sahip olduklarını bilerek Ethereum ağında kolaylıkla işlem yapabileceklerdir. Piyasaya dair yeni bir sektörel çözüm getiren WBTC ilerleyen süreçte ne kadar başarılı olacağı ise WBTC’ye sahip kurumların çalışma düzenlerindeki doğallık ve şeffaflık ile belirlenecek gibi gözüküyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz