Yield Farming (Getiri toplama) Sabit ve Değişken faiz geliri sağlamak için kripto paralarınızı kilitleyip çeşitli faiz ödülleri sağlamanıza yarar. Genellikle bulunduğu kripto para platformu ödüllerini içeren bu programlar son zamanlar merkezsiz finansta bir yatırım aracı haline gelmiştir.

Kripto paralar ve Blockchain kavramları hayatımıza yeni girdiğinde ne kadar belirsiz ve korkutucu olduğunu gördük. Kimi zaman yeni milyoner sahipleri, kimi zaman ise iflas haberleri gördük fakat yield farming geleneksel bankacılık düzeninden çok fazla getiri sağladığı için kripto para sahiplerini ilgisini oldukça hızlı bir şekilde çekti.

Yield Farming (Getiri toplama) Nedir?

Yield Farming’i en basit haliyle açıklamak gerekirse, sahip olduğunuz kripto paraları kilitleyip karşılığında bir kripto para geliri elde ettiğiniz bir yapıdır. Bu kripto paraları borç verirken yararlandığınız alt yapı ise Ethereum ağıdır. Bu ağ içerisinde bir çok proje ”yield farming ödülleri” programı içerisinde bir çok ödül dağıtmaktadır.

Ethereum akıllı sözleşmeler teknolojisi ile kripto paralarınız çoğu zaman güvendedir. Yield farming yaparken dikkat etmesi hususlar da elbette ki oldukça fazladır. Kripto parayı Yatıracağınız platform güvenli mi? Denetlemeleri yapılmış mı? Tüm bu detayları inceledikten sonra yatırım yapmaya karar vermeniz ise doğru bir seçim olacaktır.

Yield Farming (Getiri toplama) Nasıl çalışır?


Yield Farming yapabilmeniz için en önceliği olan şey elinde kripto para bulundurmanızdır. Bir çok platformda çeşitli kripto paralarla yield farming yapabilirsiniz. Kripto paralar genellikle yönetişim tokenlerini dağıtmak amacıyla bu programları açmaktadırlar.

Ethereum ekosisteminde seçeceğiniz bir likidite havuzuna kripto para yatırmanız karşılığında bu ödüllere sahip olabilirsiniz. Bu havuzlar yatırımcıların kripto paralarını alıp satabilmesi, borç alıp vermesini sağlayan havuzlardır. Belirli bir komisyon oranıyla bu ticaret çiftlerine kolaylıkla fon sağlayabilirsiniz.

Merkezsiz Finans (DeFi) platformlarında kripto paralarınızı kilitleyerek, platformun sağladığı gelirlere de ortak olabilirsiniz. Örneğin; Uniswap BTC-ETH kripto para ticaret çiftlerine para yatırdınız. Böylelikle bu ticaret çiftlerinde alım satım yapan insanlar size alım – satım komisyonu ödeyecektir. Aynı zaman da bu çiftler Uniswap yönetişiminin ”yield farm” programında olduğu için yatırdığınız kripto parayla orantılı UNI kripto parası da kazanacaksınız. (Bu tür programlar çok değişkendir sürekli değişmektedir örneğimiz şu an için geçerlidir. İlerleyen süreçte bu programlar değişebilir) Aynı zamanda ticaret çifti ödülleri daimi bir gelirdir, yield farm ödülleri ile karıştırılmamalıdır.

Yield Farming oldukça karmaşıktır. Sürekli takip gerektirir. Platform sahipleri yani DAO’lar, platform üzerinde söz sahibidir. Yield farm programını durdurabilirler, kaldırabilirler veya ileri zamana alabilirler. Bu yüzden sürekli dinamik bir süreç içerir yield farming programları.

Genellikle piyasaya çıkan projeler kendi platformlarına likidite çekmek için bu tür programlara başvurabilirler. Riskli olduğu kadar, fazla getiri elde etmenizi sağlayan bu araçlar merkezsiz finans kullanıcıları için oldukça cazip bir fırsat gibi görünüyor.

Yield Farm Yapabileceğiniz Kripto Paralar ve Platformlar


Yield Farm yapabileceğiniz şu an için bir çok kripto para bulunmaktadır. Her gün bir çok platform yeni programlar açıklanmaktadır. Fakat kripto para sektöründe uzun yıllardır faaliyet gösteren platformlar bir adım öne çıkmaktadır.

– Bu yıl yield farm programı açıklayan kripto paralar ve süreleri ise şu şekildedir.
23.11.2020 tarihi itibariyle:

Compound – Yaklaşık 3.5 yıl yield farm ödülü vaad ediyor.

Balancer.exchange 35 milyon BAL token dağıtılacaktır. 5 ayda sadece 6 milyon balancer token bu ödüller ile kullanıcılarına dağıtılmıştır.

Uniswap borsasında 215 milyon UNI token dağıtılmıştır. 785 milyon Uni token bu şekilde dağıtılacaktır.

Curve DAO Token 132 milyon CRV token dağıtılmıştır. 1 milyar 242 milyon token dağıtılacaktır.

Sushiswap 155 milyon SUSHI token dağıtılmıştır. 95 milyon token dağıtılacaktır.

BZRX ise çok çeşitli bir program tercih etmiştir. Platformda kullanıcılarına vBZRX ödülleri vererek bu programı toplam sahip oldukları tokenlerdan tamamlayacaklardır.

Bu programlar oldukça değişkendir. DAO’lar (merkezsiz özerk topluluk) kripto paraların yönetimine sahip oldukları için kripto paraların yield farm oranlarını ve kripto paraların toplam arzlarını değiştirme yetkilerine sahiptir. Dolayısıyla yield farm oldukça bir dinamik yapıya sahip olduğu için sürekli araştırılıp, havuzlar arası geçişler yapılması gereken bir yapıya sahiptir. Böylelikle yatırımcılar karlarını yüksek düzeye çıkarabilirler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz