Aave coin bir borç verme ve borç alma platformu olarak ethereum tabanlı bir projedir. Aave insanlara merkezsiz güvenli borç verme ve borç alma platformu sunuyor.

Aave platformunda faizler tamamen arz ve talep e göre belirlenir. İnsanlar faiz kazanmak istedikleri kripto paraları platforma yatırır ve yatırdıkları kripto para üzerinden faiz kazanırlar.

Eğer ki platform üzerinden kripto para ile borç almak istiyorsanız platform üzerinde listelenmiş 20’den farklı kripto parayı yatırıp istediğiniz cinsten kripto para çekebilirsiniz.

Faiz oranlarının türü ve faiz ödeyeceğiniz kripto para birimini seçmek ise kendi inisiyatifinizde.

Platformda faiz oranları 2 çeşittir.

1- Sabit faiz: Ödeyeceğiniz faiz borcunuzu bitirene kadar yıllık olarak sabit kalır.
örnek:
Kripto paralarınızı yatırıp istediğiniz kripto para birimi ile kredi çekmek istiyorsunuz diyelim;
Bitcoin veya Ethereum yatırdınız ve USDT veya Dai olarak kripto para çekiyorsunuz.
Ödeyeceğiniz faizi yıllık sabit olarak gösterir ve yıllık faize ödeyeceğiniz miktar bellidir.

2- Değişken faiz: Ödeyeceğiniz faiz arz ve talebe göre düşebilir artabilir.
Kripto paralarınızı yatırıp istediğiniz kripto para birimi ile kredi çekmek istiyorsunuz diyelim;
Bitcoin veya Ethereum yatırdınız ve USDT veya Dai olarak kripto para çekiyorsunuz.
Piyasada ortalama olarak belirlenen faiz oranı ile borçlanır ve faiz ödersiniz.

Aave platformu insanlara kripto paralarını bozdurmadan çok düşük oranlarla borçlanabilme imkanı vermiştir. Henüz şuanda piyasa oynaklığından dolayı kredi olarak çekebileceğiniz miktarın %150 sini teminat olarak bırakmanız gerekse de ilerleyen yıllarda oynaklığın düşmesi ile birlikte bu oranın düşmesi beklenmektedir.

 Aave (LEND) kripto parası ve platformun güvenliği, kripto para sektöründe faaliyet gösteren, blockchain güvenlik denetim firmaları tarafından denetlenmiştir. Bu raporlara firmaların isimlerine göre buradan ulaşabilirsiniz: MixBytesCertiKConsenSys Diligence; PeckShield

Platform üzerinde şu anda kilitlenen miktar 1.489.042.021 dolar’dır. İnsanların güveninin artması ile bu tür merkezsiz kripto para ile borç alma ve borç verme piyasasındaki miktar artacaktır.

Aave Platformunda Flaş Krediler (Flash Loans) ve aToken’lar

Aave, merkezsiz finans çözümlerine dair yenilikçi çözümleri ile rakiplerinden pozitif bir şekilde ayrılmaktadır. Bu çözümler ise Flash loans (flaş krediler) ve aToken‘lardır.

Flaş krediler, bir ethereum bloğu işlem süresi içerisinde (ortalama 15sn) ücretsiz bir şekilde kredi almanızı sağlayan yenilikçi bir teknolojidir. Flaş kredilerin en önemli özelliği ise ethereum blok bulma saniyesi içerisinde geri ödenmesidir. Böylelikle anlık fiyat değişimlerinden kar elde edebilmenizi sağlayan bu özellik merkezsiz finans sektöründe yaygın olarak kullanılmaktadır.

Aave platformu aynı zamanda merkezsiz borsa işlevi de görmektedir. Aave platformuna yatırdığınız herhangi bir kripto para birimini, ekosistemin desteklediği kripto paralar ile kolaylıkla değiştirebilir, alım ve satım yapabilirsiniz. Teminat takası adını verdikleri bu sistem ise merkezsiz finans sektöründe bir ilk özelliği taşımaktadır.

aToken‘lar aave platformunda faiz ödeme aracı olarak kullanılan, borç verenlerin paralarını soğuk cüzdanlarda tutmasını sağlayan, borç verdikleri kripto para birimine eşdeğer verilen token’dır. Bu tokenları istediğiniz zaman borç verdiğiniz kripto para birimine veya aave platformunda desteklenen herhangi bir kripto para birimine çevirebilirsiniz.

Aynı zamanda platform entegrasyonları diğer merkezsiz finans araçlarını da bu ekosisteme ekleyerek devam etmektedir. Bir çok merkezsiz finans çözümleri ile birlikteliğini açıklayan aave (lend) kullanıcılarına bir çok kolaylık sunmuştur.

Argent, Zapper, Zerion, imToken, Defi Saver gibi merkezsiz kripto paralara dair yeni çözümler sunan platformlardan Aave (LEND) platformuna erişmek ve işlem yapmak an itibariyle mümkün hale getirilmiştir.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz