aave lend nedir atoken'lar flas krediler

 

Aave coin, borç verme ve borç alma platformu olan Aave’nin kripto para birimidir. Ethereum blok zincirinde başlatılan bu merkezsiz uygulama, merkezi olmayan özerk topluluklar (DAO) tarafından yönetilmektedir.

Ethereum ağında başlatıldıktan sonra diğer blok zincirler ile entegrasyonunu sürdürmeyi amaçlayan ve Polygon (Matic) blok zincirinde de hayata geçirilen Aave, diğer blok zincirleriyle de işbirliklerini sürdürmektedir. 

Aave platformunda faizler tamamen arz ve talep e göre belirlenmektedir. Yatırımcılar faiz kazanmak istedikleri kripto paraları platforma yatırır ve yatırdıkları kripto para üzerinden faiz kazanmaktadırlar. Bu yapı bankaların aksine blok zincir ağlarında her gün her dakika çalışmaktadır.

Merkezsiz uygulama olan Aave üzerinde borç almak da mümkündür. Gerçek dünya varlıklarının (ev, araba vs) kabul görmediği uygulamada borç almak ancak kripto para yatırarak mümkün olmaktadır. Kripto paranızı teminat göstererek belirli teminat oranlarında borç verebilmeniz ve borç alabilmeniz bu platformda mümkündür.

Aave Merkezsiz Uygulamasında Faizler

Aave merkezi olmayan uygulamada faiz oranlarının türünü ve faiz ödeyeceğiniz kripto para birimini seçmek ise kendi inisiyatifinizdedir.

Platformda faiz oranları 2 çeşittir.

1- Sabit faiz: Ödeyeceğiniz faiz borcunuzu bitirene kadar yıllık olarak sabit kalır.
Örnek:
Kripto paralarınızı yatırıp istediğiniz kripto para birimi ile kredi çekmek istiyorsunuz diyelim;
Bitcoin veya Ethereum yatırdınız ve USDT veya Dai olarak kripto para çekiyorsunuz.
Ödeyeceğiniz faizi yıllık sabit olarak gösterir ve yıllık faize ödeyeceğiniz miktar bellidir.

2- Değişken faiz: Ödeyeceğiniz faiz arz ve talebe göre düşebilir artabilir.
Kripto paralarınızı yatırıp istediğiniz kripto para birimi ile kredi çekmek istiyorsunuz diyelim;
Bitcoin veya Ethereum yatırdınız ve USDT veya Dai olarak kripto para çekiyorsunuz.
Piyasada ortalama olarak belirlenen faiz oranı ile borçlanır ve faiz ödersiniz.

Aave platformu insanlara kripto paralarını bozdurmadan çok düşük oranlarla borçlanabilme imkanı vermiştir. Henüz şuanda piyasa oynaklığından dolayı kredi olarak çekebileceğiniz miktarın %150 sini teminat olarak bırakmanız gerekse de ilerleyen yıllarda oynaklığın düşmesi ile birlikte bu oranın düşmesi beklenmektedir.

 Aave (LEND) kripto parası ve platformun güvenliği, kripto para sektöründe faaliyet gösteren, blockchain güvenlik denetim firmaları tarafından denetlenmiştir. Bu raporlara firmaların raporlarına buradan ulaşabilirsiniz: MixBytesCertiKConsenSys Diligence; PeckShield

Platform üzerinde 2021 Mayıs ayı itibariyle kilitlenen kripto para miktarı $ 15,212,341 dolardır. İnsanların güveninin artması ile bu tür merkezsiz kripto para ile borç alma ve borç verme piyasasındaki miktar artacaktır.

Aave Platformunda Flaş Krediler (Flash Loans) ve aToken’lar

Aave, merkezsiz finans çözümlerine dair yenilikçi çözümleri ile rakiplerinden pozitif bir şekilde ayrılmaktadır. Bu çözümler ise Flash loans (flaş krediler) ve aToken’lardır.

Flaş krediler, bir ethereum bloğu işlem süresi içerisinde (ortalama 15sn) ücretsiz bir şekilde kredi almanızı sağlayan yenilikçi bir teknolojidir. Flaş kredilerin en önemli özelliği ise ethereum blok bulma saniyesi içerisinde geri ödenmesidir. Böylelikle anlık fiyat değişimlerinden kar elde edebilmenizi sağlayan bu özellik merkezsiz finans sektöründe yaygın olarak kullanılmaktadır.

Aave platformu aynı zamanda merkezsiz borsa işlevi de görmektedir. Aave platformuna yatırdığınız herhangi bir kripto para birimini, ekosistemin desteklediği kripto paralar ile kolaylıkla değiştirebilir, alım ve satım yapabilirsiniz. Teminat takası adını verdikleri bu sistem ise merkezsiz finans sektöründe bir ilk özelliği taşımaktadır.

aToken’lar aave platformunda faiz ödeme aracı olarak kullanılan, borç verenlerin paralarını soğuk cüzdanlarda tutmasını sağlayan, borç verdikleri kripto para birimine eşdeğer verilen token’dır. Bu tokenları istediğiniz zaman borç verdiğiniz kripto para birimine veya aave platformunda desteklenen herhangi bir kripto para birimine çevirebilirsiniz.

Aynı zamanda platform entegrasyonları diğer merkezsiz finans araçlarını da bu ekosisteme ekleyerek devam etmektedir. Bir çok merkezsiz finans çözümleri ile birlikteliğini açıklayan aave (lend) kullanıcılarına bir çok kolaylık sunmuştur.

Argent, Zapper, Zerion, imToken, Defi Saver gibi merkezsiz kripto paralara dair yeni çözümler sunan platformlardan Aave (LEND) platformuna erişmek ve işlem yapmak an itibariyle mümkün hale getirilmiştir.

Aave Yorum ve Analiz

Aave merkezsiz uygulamalar arasında değerlenen miktar ve market değeri bakımından her zaman ilk 3’te olmayı başarmıştır. Bir çok merkezsiz finans projesi ile entegrasyonunu sürdüren Aave, merkezsiz finansta önemli bir rol almaya başlamıştır.

2021 yılı itibariyle likidite madenciliği programını başlatan ve kullanıcılarına kripto para faizinin yanında Aave veren bu uygulama likiditesini her geçen gün artırmaya devam etmektedir.

Aave, 2021 yılında bankacılık lisans başvurusunu yapıp geleneksel finans piyasalarından banka aracılığıyla likidite çekmek istemektedir. Eğer bankacılık lisansı kabul olursa geleneksel yatırımcıları da bünyesine çekebilecek olan bu uygulamayı kullanan sayısı muazzam bir artış gösterecektir.

Şimdilik geleneksel piyasalara bankalar aracılığıyla ulaşamasa da Aave, merkezsiz finans uygulamalar arasında gözde olmaya devam ediyor ve kripto paralardan faiz geliri elde etmek isteyen yatırımcıları kendisine çekiyor.

Önceki İçerikALTIN rekora doymuyor!
Sonraki İçerikChainlink (LINK) nedir?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz