Altın Yükselişe Doymuyor!

Altın Dünyada küresel krizin artmasıyla risk iştahının düşmesiyle beraber yükselişine devam ediyor.  Yaklaşık 5 gündür yükselişini sürdüren altın fiyatları onsu 1981 dolar seviyesine kadar ulaştı. Ufak bir düzeltme hareketi yaptıktan sonra yeni yükselişler için küresel piyasaların risk iştahında bir azalmayı bekliyor.

Korona virüs nedeniyle yavaşlayan küresel ticaret nedeniyle insanların altına yönelmesi kaçınılmaz oldu. Merkez bankalarının yavaşlayan ticareti desteklemek için açıkladıkları parasal programlar Dünya üzerinde dolaşımdaki likiditeyi artırdı. Likiditenin bolluğu insanları altın gümüş gibi emtialara yönlendirdi. Ülkemizde de revaçta olan altın doların da yükselmesiyle beraber son zamanlar en çok kazandıran yatırım aracı haline gelmiş bulunmaktadır.

Altının gramı 438 lira civarlarında seyrederken dolar yazının yazıldı tarihte 6.92 tl düzeyine yükselmiş bulunmaktadır.

Gram altının yükselişinin Türkiye’de altın ve dolara bağlı olduğunu biliyoruz. Dolayısıyla bir zamandır sabit olarak gezinen doların yükselmesiyle birlikte altın onsunun üzerindeki
yükselişi gram altın üzerinde dahada etkili olabilecektir.

Türk yatırımcısı altını seviyor!

Veriler ışığında rahatlıkla söyleyebiliriz ki Altın yatırımcısı Türkiye’de her zaman artarak devam ediyor. Dünya üzerinde fiziksel altın talebi ihtiyacı artsa da azalsa da ülkemizde
tüm zamanlarda artan bir grafik çizmeyi başarıyor.

Peki neden altın?

Cevabı çok basit ! Enflasyondan korunma yolu olarak !

Türkiye’de kronik enflasyon sorunu olduğu için enflasyon arttığı sürece emtia lara da talebin artış yönünde olacağı tahmin edilmektedir.

Altın Türk insanının kolaylıkla alıp satabileceği bir araç olduğu için tercih edilme sebeplerinden biridir.

Merkez bankası neden altın rezervlerini artırdı?

Merkez bankası son 2 sene içerisinde dolar rezervlerini artırmak yerine altın rezervlerini artırmayı tercih etti. Dolar tutmak yerine altın tutmayı tercih eden merkez bankası Altının geleceğinden emin ki böyle bir adım atıyor olmalı!

 

Son dakika haberlerden anında haberdar olmak için Twitter‘dan takip edebilir ve Telegram‘da kripto paralara dair sohbetimize katılabilirsiniz!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz