API3 token, WEB 3.0 için merkezi olmayan uygulamalar (dApps) geliştirmektedir. Merkezsiz bir şekilde yönetilen, güvenli veri akışları sağlayabileceğiniz uygulamalar oldukça gelişmiş seçenekler sunmaktadır. Akıllı sözleşmeleri gerçek dünya uygulamalarına entegre edebileceğiniz ve kullanıcılarına sunabileceğiniz bu çözüm oldukça yenilikçidir.

API3 veri akışları oldukça güvenilir, dünyanın önde gelen API sağlayıcıları tarafından işletilen, oracle verilerini işlemenizi sağlar.

API3 ortakları kripto para piyasasından aşina olduğumuz isimlerdir. Bu isimler arasında MATIC, Kleros, Streamr, Curve Labs, AllianceBlock gibi isimler bulunmaktadır.

Hali hazırda okex, huobi, uniswap, gate.io, kucoin gibi kripto para borsalarında işlem gören kripto para, yatırımcıları tarafından oldukça ulaşılabilir ve alınabilir satılabilir durumdadır.

API3 Özellikleri

1- Merkezi olmayan topluluklar (DAO) tarafından yönetilir.

API3 veri akışları sektördeki kripto para topluluklarından, sektördeki paylaşlardan ve uzmanlardan gücünü almaktadır. Bu taraflar tarafından yönetilen ve dAPI’lerin maksimum şeffaflık ile beraber merkezi veri operatörlerden minimum düzeyde yararlanılarak yönetilmesini sağlar.

Merkezi saldırılara hiç bir düzeyde açık olmayan bu veri platformu web 3.0 uygulamalarına yüksek düzeyde güvenlik sağlamaktadır.

2- API sağlayıcıları tarafından yönetilen düğümler

Üçüncü taraf bağımlılığını bitiren ve Airnode tarafından yönetilen tamamen sunucusuz oracle düğümleri ağın güvenliğini oldukça yüksek bir düzeye çıkarmaktadır.

3- Merkezi Olmayan Güvenlik Ağı

API3, dAPI kullanıcılarına, API3 tokeni verir. Aynı zamanda Kleros tarafından merkezsiz mahmelerinin de entegre olduğu platform anlaşmazlıkların giderilmesi için yenilikçi bir çözümü de entegre etmeyi başarmıştır.

API3 merkezsiz toplulukları ağın güvenliğinden sorumlu tutmaktadır. Dolayısı ile API3 tokenları platformda verilecek kararlarda yani yönetişim modelinde kilit bir rol oynar.

4- Çapraz Zincir İşlemleri

Çapraz zincir işlemlerini destekleyen bu platform oldukça gelişmiştir. Farklı blokzincirler arası işlemlere izin veren bu yapı blockchain şirketlerinin üzerinde yoğunlaştığı konuların başında gelmektedir.

Gerçek dünya verilerini akıllı sözleşmelere işlemek için etkileşim halinde olan API3, diğer blok zincirler ile çalışabilir duruma gelebilir.

API3 Yorum: API3 merkezi olmayan uygulamalara veri akışı çözümüdür. Benzer projeler Chainlink (LINK), Tellor (TRB) gibi büyük projelerdir. API3 sahip olduğu yönetişim modeli ile bunlardan oldukça ayrışmıştır. Fakat merkezsiz bir veri ağı sunan bu platform ilerde web 3.0 için ve merkezsiz veri uygulamaları için vazgeçilmez bir çözüm oluştarabilir.

API3 Kriptosu Geleceği Hakkında Analiz

Api3 Chainlink ve Tellor gibi gerçek dünyadan veriler sunar. Chainlink ve TRB’nin aksine pazarda kullanılmaya henüz başlamadı fakat çok yakınlarda kullanılmaya başlayabilir. Dolayısıyle fiyatı bu iki kriptoya göre çok ucuz kalmaktadır. Api3 geliştirme süreçlerinde ise yol haritalarına uygun bir şekilde ilerlemektedir. Bu da projenin sahiplerinin geliştirme süreçlerinde başarılı olduğunu göstermektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz