Avrupa Merkez Bankası (ECB) merkezsiz euro hakkında insanların görüşlerini merak ediyor ve Avrupa halkına düşüncelerini soruyor.

AMB Başkanı Christine Lagarde, bugün dijital euro meselesini halkın istişaresine açtı. Genel olarak insanların fikirlerini merak eden AMB Başkanı Lagarde en çok merak ettiği sorulardan biri ise ”Avrupa halkı merkezsiz bir dijital euro istiyorlar mı?”

”Avrupalılar harcama, tasarruf etme ve yatırım yapma şekillerinde giderek daha fazla dijitale yönelirken, gerekirse dijital bir euro çıkarmaya hazırlıklı olmalıyız” şeklinde görüş bildiren başkan. ” Bununla ilgili görüşlerinizi duymak isterim” diye ekledi.  Bununla ilgili bir de anket başlattıklarını söyledi ve ilgili tweetinde paylaştı. Anket formuna buradan ulaşabilirsiniz

İlgili tweet : https://twitter.com/Lagarde/status/1322859717329301504

 IMF yönetiminde bulunan Lagarde bu tweetinden sonraki konuşmasında ”Tüketiciler ve Avrupalılar aslında tercihlerini ifade edebilirler ve bize dijital avro yu kullanırken mutlu olup olmayacaklarını söyleyebilirler.” Böylelikle insanların düşüncelerini önemseyen AMB insanların tercihlerine göre de ürünler çıkarmaktan çekinmeyecekmiş gibi duruyor.

Dijital para için hala ”Değerlendirme ve inceleme aşamasındayız” açıklamasında bulunan AMB Başkanı ankette katılımcılardan dijital bir euro için tercihlerini sıralamalarını ve şu soruları yanıtlamalarını ister: “Sizce hangi hizmetlerin, işlevlerin veya kullanım durumlarının uygulanabilir olduğunu ve dijital bir euro geliştirirken nelerin dikkate alınması gerekir?”

Kullanıcılar için 2 seçenek sunan Başkan :

Birincisinde, ECB “her bir ödemenin işlenmesine merkez bankasının veya bir aracının dahil olmasına ihtiyaç duymayan” bir dijital euro olabileceğinden bahsediyor. Bu, “nakit ödemelere daha yakın hissettirir, ancak dijital biçimde – internete bağlı olmadığınızda bile dijital Euro‘yu kullanabilirsiniz ve gizliliğiniz ve kişisel verileriniz daha iyi korunur.”

İkinci yaklaşımda, aracılar işlemleri kaydeder.

İlk yaklaşım, kripto kitabından bir alıntı ile beraber geliyor. Bitcoin, aracılara olan bağımlılığı sona erdirmek için geliştirildi.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz