Borsa Istanbul’da Halka arzların olumlu etkisiyle beraber yükselişe geçti. Milyonların halka arzlar ile adeta akın ettiği borsa, enflasyonun etkisiyle yeni rekorlara koştu. Ama unutmamak gerekir ki; Yeni Yatırımcıların Borsaya Gelmeme Sorunu Borsayı Zora Sokabilir!

2021 yılında 52 halka arz, 2022 yılında 40 halka arz ve 2023 yılında rekor kırarak 54 halka arz olan şirketler borsamızda işlem görmeye başladı. Halka arzlar ile ucuz fonlar kazanan şirketler gittikçe de artacağa benziyor. Fakat yatırımcının aynı risk iştahı ile davrandığı söylenemez.

Yatırımcı Halka Arzlardan Memnun Mu?

Yatırımcılar halka arzdan geçmişte çok fazla kar elde etse de, son zamanlarda katılımın yüksekliği ve hisselerde fiyatların fazla fiyatlanması sebebiyle pek fazla para kazanamıyor.

Hemen hemen halka arza katılan insanların tüm çevresiyle ile beraber katılmasından dolayı halka arzlar fazla yatırımcıya kavuşunca haliyle tüm yatırımcılar çok küçük miktarlar dağılımla karşı karşıya kaldı. Bu da yatırımcıların kar sağlayamamasına hatta yeri geldiğinde parasını kaybetmesine sebep oldu.

Kısa istatistik: 2023 yılında halka arz edilen şirketlerden 66.3 milyar TL para toplandı. Bu halka arzlarda katılan insan sayısı ise 100 milyon oldu.

Halka Arzdan Kazanan Yatırımcı Borsada Kazandı Mı?

Halka arzlardan kazanan yatırımcılar borsaya para yatırmaya başladı. Fakat eğitimsiz ve piyasaya hakim olmayan yatırımcılar genellikle enflasyonun altında getiri kaydetse de, borsada şirketleri iyi analiz yapan ve al-satta başarılı olabilenler sadece ayakta kalabildi.

2023 yılında genel anlamda borsadan daha iyi performans gösteren altın ise bir çok yatırımcının favorisi olmaya devam etti.

Yeni Yatırımcıların Borsaya Gelmeme Sorunu Borsayı Zora Sokabilir!

Milyonların akın ettiği ve halka arzlarda kazandıktan sonra risk iştahının akın etmesi, 2022 ve 2023 yıllarında borsayı yeni zirvelere taşıdı. Dolar bazında 2022 ve 2023 yıllarında yükseliş yaşayan borsa, dışarıdan fon getirilememesi durumda çok zorda kalabilir. Adeta son 2 yılda borsayı omuzlayan yatırımcılarımız gelecekte bu alanda kazanamaması ve her yatırımın halka arz gibi olmadığını anlaması uzun sürmeyecek ve yıllar (hatta aylar) içerisinde parasını borsaya getirmemesi, faizin yüksek olmaması gibi sebeplerden Borsa Istanbul’un ENFLASYONA göre düşük getiri sağlamasına sebep olabilir!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz