Cardano , hakemli akademik araştırmalarla yönlendirilen ve hem finansal uygulamaları hem de merkezi olmayan uygulamaları çalıştırabilen merkezi olmayan bir akıllı sözleşme platformudur. Ethereum’un eski bir kurucu ortağı tarafından kurulan Cardano, düşük maliyetli, güvenli ve ölçeklenebilir işlemler sunarak Ethereum’u geliştirmeyi hedefliyor. Akıllı sözleşme güvenliğini geliştirmek için Cardano, denetlemesi ve resmi olarak doğrulaması daha kolay olduğu kanıtlanmış programlama dili Haskell’i kullanıyor. Buna ek olarak Cardano, yenilikçi bir yazılım mimarisi aracılığıyla tüketici gizliliğini ve korumalarını korurken, düzenleyici gözetim ihtiyacını açıkça ele alıyor.

Cardano, ölçeklenebilirlik, birlikte çalışabilirlik ve sürdürülebilirlik eksikliği gibi önceki nesil blok zincirleriyle ilgili sorunların üstesinden gelen üçüncü nesil blok zinciri olmayı hedefliyor. Cardano, platformunu bu 2 yol gösterici ilke üzerine geliştirmeyi amaçlamaktadır:

Akran değerlendirmesi: Bu sorunların çözümlerine rehberlik eden herhangi bir bilim, akran değerlendirmesinden geçer.

Yüksek güvence kodu: Cardano, projelerinin geliştirilmesinde havacılık gibi kritik görev sistemleri için aynı düzeyde bilimsel titizliği getirmeyi amaçlamaktadır.

Cardano’nun Avantajları

Birçok akıllı sözleşme kullanıcısı, Cardano’nun uzun vadeli güvenli geliştirme için anahtar olduğuna inanıyor. Bunun nedeni, Ethereum gibi platformlardaki sayısız hack ve güvenlik açığıdır. Cardano’nun kurucusu Charles Hoskinson, Ethereum’u The DAO gibi ünlü hack’lere yol açan güvenlik açıkları olan “aceleye getirilmiş bir ürün” olarak eleştirdi. Bu, Ethereum’un programlama dili Solidity’deki kusurların bir belirtisi olarak görülebilir. Cardano, resmi olarak doğrulanabilen Haskell kullanarak geliştirmeye izin vererek bunu iyileştirir.

Cardano’nun kendi başına kazık kanıtı modelini kullanması, girişime karşı daha az duyarlılık gibi birçok avantaj sağlar. Çünkü düğümler verimden sorumlu olacak ve böylece ekstra makinelere olan ihtiyacı ortadan kaldıracaktır. Buna karşılık daha az enerji tüketilecek ve bu da çevre için daha iyi olacaktır.

Ödüller; daha adil olan, katkıda bulunan hesaplama gücü miktarından ziyade tutulan token sayısına göre verilir.

Platformun 2 katmanlı sistemi, her katmanın eksiksiz bir görev dizisinden sorumlu olmasına izin verir. Bu, farklı kripto para birimi platformlarıyla birlikte çalışabilirlik için daha fazla potansiyel anlamına gelir ve bu nedenle Ethereum’a kıyasla daha ölçeklenebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz