Cardano (ADA) Coin, hem finansal uygulamaları hem de merkezi olmayan uygulamaları bir blokzinciri birleştirip ve bunu merkezsiz bir şekilde çalıştırabilen akıllı sözleşme platformudur.


Ethereum’a alternatif olarak kurulan Cardano, düşük maliyetli, güvenli ve ölçeklenebilir işlemler sunarak Ethereum’a alternatif olmakla kalmayıp aynı zamanda Ethereum ekosistemine de katkıta bulunmak için de çalışmaktadır.

Akıllı sözleşmelerin güvenliğini geliştirmek için Cardano, denetlemesi ve resmi olarak doğrulaması daha kolay olduğu kanıtlanmış programlama dili Haskell’i kullanıyor. Buna ek olarak Cardano, yenilikçi bir yazılım mimarisi aracılığıyla tüketici gizliliğini ve korunayı amaçlamaktadır.

Cardano, ölçeklenebilirlik, birlikte çalışabilirlik ve sürdürülebilirlik eksikliği gibi sorunlara çözüm olarak geliştirmeler yapıyor. Üçüncü nesil blok zinciri olmayı hedefleyen ekosistem sürekli geliştirme süreçlerine devam ediyor.

Cardano (ADA Coin) Özellikleri ve Geleceği

Cardano sahip olduğu hızlı ağ yapısı ile bir çok blokzincir ağından ayrılmaktadır. Ethereum ağındaki bir çok ekosistemi destekleyen ve bir çok uygulamaya ev sahipliği yapan bu ağ kripto paralar içerisinde her daim ilk 5’te olmayı sürdürmektedir.

Cardano’nun sahip olduğu algoritma Proof-of-stake (POS) algoritmasıdır. Bu algoritma hem çevrecilik hem de hız yönünden oldukça iyidir. Kullanıcılarına hızlı alt yapı sunan ağ hem de Dünya’ya daha az zarar vermektedir.

Aynı zamanda Cardano platformununun 2 katmanlı sistemi farklı kripto para birimi platformlarıyla birlikte çalışabilirlik için daha fazla potansiyel anlamına gelmektedir.

Cardano (ADA Coin) Yorum ve Analizi

Cardano, merkezi olmayan finansal sisteme katkıları ile hiç şüphesiz damga vurmayı başarmıştır. Bir çok kripto para geliştiricisi ve ekipleri ile çalışan Cardano blokzinciri teknolojisini en başından yakalayıp bir geliştirme yapan nadir projelerdendir.

Toplamda 45 milyar adet çıkarılan kripto paralardan 3’te 2si dolaşımdadır. Geri kalan kısmı ise çeşitli yollar ile yatırımcılara dağıtılacaktır.

Ağın güvenliğini sağlayan kullanıcılar tabi ki bu paydan en fazla nasibi alan olacaktır. Bir çok kripto borsada listelenen Cardano’yu sahip olduğunuz Cardano soğuk cüzdanlarınızda saklayabilir yada ekosistem içerisinde işlemler yapabilirsiniz.

Önceki İçerikCosmos (ATOM) Kripto Parası Nedir?
Sonraki İçerikVeChain (VET) Kripto Parası Nedir?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz