CDBC Araştırmaları Koronavirüs ve Libra ile Birlikte Hızlandı

Koronavirüs  salgınının devam etmesi ile birlikte dijital yenilik hızlandı böylelikle Merkez Bankaları CDBC araştırmalarına hız vermeye başladı.

Hong Kong Fintech Haftasının 2. haftasında Hong Kong Üniversitesinde açılış konuşmasını yapan Profesör Douglas Arner günümüz ekonomik ortamında CDBC‘nin hızlandırılması gerekliliğinden ve bunun neden gerekli olduğunu dinleyicilerle paylaştı.

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte dijital ödemeler artıyor. Teknolojinin dijital ödemeler yönüne evrilmesiyle beraber daha fazla artan bir şekilde kullanılması ile birlikte ”parasal ödemelerde bir devrimi desteklemek” için bankalar dijital çağda merkez bankalarının dijital para basmalarını derinlemesine tartışıp ve analiz ettiler.

Arner’a göre COVID-19, CDBC projelerinin zaman çizelgesini hızlandırdığı için dijital para birimleri için faydalı oldu.

 Merkez bankalarının neden merkez bankası dijital para basımını dikkate alma ihtiyacı hissettiğine değinirken, parasal istikrar sağlamak için finans dünyasında rekabetçi kalması gerektiğini söyleyen profesör. Ayrıca merkez bankalarının “daha iyi rolleri nasıl daha iyi bir şekilde verebileceklerini görmek için yeni teknolojilerin evrimine yanıt verdiğini” de sözlerine ekledi.

Facebook’un küresel bir özel stabilcoinin versiyonu olan Libra‘nın ortaya çıkmasıyla, CBDC’ler için bir sonraki geliştirme aşamasının da tetiklendi, çünkü bankaların finansal olarak rekabetçi kalmada potansiyel bir tehdit olarak görüyorlar. Facebook ilk olarak 2019’un ortalarında Libra adlı bir “küresel para” lansmanını duyurdu. Facebook’un dijital varlıklardaki girişiminin yanı sıra COVID-19 sırasında dijital inovasyonun yükselişi, Çin gibi büyük ekonomik güç merkezlerinin kendi CBDC sürümü için bir test pilotu başlatmasıyla merkez bankalarının dijital para projelerinin pilot aşamalarını hızlandırdı. – dijital para birimi elektronik ödeme (DCEP) – ve ABD’nin dijital dolar önerisi. CBDC, tüm dünyadaki merkez bankaları tarafından kabul edildiğinden, bir merkez bankası dijital para birimini ilk kimin uygulayacağı konusunda bir yarışa dönüştü. Singapur ve Hong Kong gibi diğer büyük finans merkezleri de CBDC’nin uygulanmasında nasıl “düğüm” olabileceklerine baktılar.

Dünyanın ekonomi devleri tam teşekküllü bir merkez bankası dijital para birimini piyasaya sürmek için mücadele ederken, Bahamalar’ın tüm beklentileri aşarak Sand Dollar‘ı piyasaya sürdüğü ve dünyada devlet destekli sanal para birimini piyasaya süren ilk kişi olduğu görülüyor.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz