Merkezsiz Finans projeleri bu hafta yaklaşık 16 milyon dolar hacklendi. Flaş krediler yoluyla protokollerden çalınan para bu haftada arttı. Bu zamana kadar toplamda 360 milyon dolar flaş krediler yoluyla platformlardan çalındı.

Hackerlar Akropolis, Defi Value Protokol ve Origin protokolünden toplamda 16 milyon Dai (dolar) çalmayı başardı. Flaş krediler 15 saniye teminatsız kredi çekmeye izin veriyor. Bu açıklardan yararlanan bilgisayar korsanları platformların açıklarından yararlanarak belirli havuzlara saldırılar düzenleyip o havuzu boşaltabiliyorlar.

Origin ve Akropolis Saldırıları

7 milyon dolar hack saldırısı ile karşı karşıya kalan origin protokol kullanıcılarının zararlarını telafi edip etmeyeceği ise merak konusu.

Akropolis için 2 milyon doların tükenmesiyle sonuçlanan olay, varlıklar tarafından desteklenmeden basılan havuz tokenlarının sömürülmesinden kaynaklanıyordu. Akropolis,  para yatırma ve çekme işlemleri için yeniden giriş korumaları ekledi. Ekip önümüzdeki hafta ek sözleşme testi yapmayı ve depozitolar için AKRO ve ADEL stake havuzunu kademeli olarak yeniden açmayı planlıyor.

Flaş Krediler

Flash krediler, kredinin aynı blokta geri ödendiği sürece (15sn), kullanıcıların teminat koymadan bir DeFi protokolünden borç almalarına izin verir. Bu, spekülatörlerin çok büyük miktarda başlangıç ​​sermayesine ihtiyaç duymadan protokol güvenlik açıklarından yararlanmasını sağladı. Geleneksel bankacılığın getirilerini aşan yield farm ödülleri yatırımcıları merkezsiz finansa çekti. Platformlar üzerinde artan saldırılar ise aynı oranda arttı.

Uniswap Yield Farm ( Çiftçilik ) Ödülleri Sona Erdi

Uniswap token lansmanından itibaren kripto para yatırımcılarına, borsalarında likidite sağlama koşulu ile UNI token ile ödüllendiriyordu. Bu ödülleri bitmesi ile birlikte likiditeler Sushiswap ve Bancor DEX’e kaydı.

Gün içerisinde 1 milyar dolar likidite kaybeden borsanın sahipleri yeni bir ödül mekanizması hakkında tartışıyor. Aylık 10 milyon UNI yerine 5 milyon UNI dağıtabileceklerini tartışan topluluk henüz kararını vermedi.

Likiditelerin büyük bir kısmının şu an itibari ile Sushiswap, Bancor ve Synthetix platformuna kaydığını söylemek doğru olabilir. Kripto para çiftçiliği ödülleri milyarca doların anlık yer değiştirmesine sebep olabiliyor. Yıllık getiriler ise anlık olarak değişmektedir.

Önceki İçerikTokenize Ederek Varlıkları Dijital Para Haline Getirmenin Faydaları
Sonraki İçerikEthereum Ekosistemindeki Dapp Kullanıcı Sayısı 1 Milyonu Aştı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz