Dijital Para teknolojisi korona virüsün dünyaya yayılması ile birlikte çok daha hızlı gelişmeye başlamıştır. Bitcoin’in çıkması ile birlikte blok zincir teknolojisinin ortaya çıkışı ve yeni şifreleme teknikleriyle sağlanan güvenlik sebebiyle tercih edilen kripto dijital paralar, geliştirme sürecinde 2020-2021 yıllarında altın çağlarını yaşamıştır.

Dijital para ne demek sorusunun cevabı ise, blok zincir teknolojisi ile şifrelenmiş, güvenli, dağıtılmış ve geri döndürülemez, teknolojik yazılımların kullanılarak oluşturulduğu ve dijital para biriminin arkasında bir parasal değeri olan değişim ve saklama aracıdır.

Kripto para birimleri 2008 yılından beri yurtdışında “cryptocurrency” şeklinde anılmaktadır. Fakat merkez bankalarının ve facebook’un Diem dijital para birimleri ile anılması bu piyasaya yeni söylem getirmektedir. Dijital paralar, kripto para birimlerinin sahip olduğu teknoloji ile aynıdır. Blok zincir teknolojisi dijital ve kripto para birimlerinin temelini oluşturan teknolojidir.

Merkez bankaları destekli paraların merkezsiz olup olmayacağı tartışılırken, dijital paralara geçişin merkez bankası destekli olacağı merkez bankası destekli dijital paralara (CDBC) denilmektedir.

Kripto para, dijital para, sanal para, elektronik para olarak anılan dijital ödeme birimleri, yüksek enflasyonlu olan ülkelerde, enflasyon ile mücadele etmek için kullanılsa da ödeme ve para saklama aracı olarak kullanılabilir.

Fiziksel paraların aksine, kolaylıkla taşınabilen, saklanabilen ve ödeme yapılan para birimleri QR teknolojisini de kullanarak insanlara tam bir güvenlik sağlamaktadırlar.

Çin, ABD, Avrupa Birliği, Türkiye gibi ülkelerin merkez bankası destekli dijital paralarını (Dijital yuan, euro, dolar) 2021 yılında çıkarmaları yada pilot test çalışmalarına başlamaları, pilot çalışma yapan ülkelerinde ülke genelinde bu teknolojiyi vatandaşlarına sunacağı beklenilmektedir.

Dünya genelinde artan dijitalleşmenin, ödemeler ayağında yeni bir inovasyon olan dijital paralar insanların hayatında zaman, güvenlik, şeffaflık gibi bir çok sorunu çözecektir. Dijitalleştikçe artan güvenlik ihtiyacı yasal çerçeveler ile korunması ile birlikte regüle edilmiş dijital paralar hayatımızda büyük bir yer kaplayacağı, su götürmez bir gerçekliktir.

Dijital Para Nasıl Alınır?

Dijital paralar henüz yaygın olmasa da merkez bankası destekli (CDBC) paraları şu anda almak mümkün gözükmemektedir. Merkez bankası destekli dijital paralar henüz test aşamasındadır. Merkez bankalarının desteklediği ve izin verdiği kurum veya kuruluşlar sadece bu paralara sahip olabilirler.

Kripto dijital paraları almak ise, merkezi borsalar ve merkezsiz borsalar özelinde mümkündür. Merkezi borsalar hiç bilmeyen kullanıcılara belirli düzeyde güvenlik sağlasa da en güvenli olan borsalar merkezsiz borsalardır.

Merkezi borsalara üye olarak, kimlik doğrulama sistemlerini geçerek yatırım yapabilir ve kripto dijital paralara yatırım yapabilirsiniz. Merkezsiz borsaların yanı sıra Paypal, Visa gibi şirketler de Bitcoin, Ethereum, Litecoin gibi büyük kripto paraların alma, satma ve saklama, hizmetlerini kullanıcılarına sağlamaktadırlar.

Merkezsiz borsalarda işlem yapabilmek için, merkezsiz cüzdanlara sahip olmanız gerekmektedir. Merkezsiz borsalar bir çok soğuk cüzdan uygulamaları ile entegre olmuştur. Bu sayede merkezsiz cüzdan uygulamaları ile merkezsiz borsalara bağlanabilir ve kripto dijital para alışverişi yapabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz