Dolar

Dolar ve altın fiyatları tarihi zirvelerini zorluyor. Ekim ayı içerisinde Merkez Bankası faiz artırımı gerçekleştirmeyerek bu ayı pas geçti. Finansal verileri izleyeceklerini açıklasalar da piyasa tarafından algılanan olumsuz bakış açışı devam ediyor gibi gözüküyor. Enflasyondaki artış ile birlikte faizlerdeki durum oldukça çetrefilli bir hal almaya başlıyor.

Dolar fiyatları şuan 8.07 ile tarihi zirvesini korumaktadır. Güne 7.97 seviyelerinden başlayan Dolar/TL kuru tarihi zirvesi olan 8.07 TL yi test ettikten sonra bir miktar geri çekilme yaşasa da tekrar 8.07 TL seviyelerine gelmiştir. Yazının yazıldığı bu saatlerde yükseliş trendini devam ettirmeyi planlayan Dolar TL kuru anlık geri çekilmelerle düzeltme yaparak yükseliyor.

Altın fiyatları şuan ONS altın fiyatının düşmesine rağmen Dolar TL deki artıştan dolayı artmaktadır. Altın ONS fiyatları 1901$ seviyesindeki yatay hareketini korumaktadır. Fakat dolardaki yükseliş Gram altındaki yükselişi tetikliyor. Gram altındaki %1.13 e varan yükselişler fiyatı 493 TL ye kadar taşımıştır.

Çeyrek altın fiyatları altındaki yükselişe paralel devam etmektedir. 805 Liraya yükselen çeyrek altın fiyatları henüz tarihi bir rekor kırmasa da ONS altın üzerinde oluşacak yeni bir yükseliş ile tarihi zirvelerini görmesi muhtemel gözüküyor.

Borsa İstanbul’daki düşüş ise Türk Lirası varlıklarında yatırım yapan yatırımcılara kaybettiriyor. Günün yarısında %1.175 düşüş sergileyen Borsa İstanbul Hisse Senetleri Yurtdışı hisse senetlerinden olumsuz bir şekilde ayrışmış gözüküyor. Bu olumsuz ayrışma doların artması ile birlikte daha da hız kazanacak mı sorusu ise akıllarda soru işareti olarak kalmaktadır.

Borsa İstanbul’daki En hacimli hisseler Banka, konut, cam ve demir sanayi olarak göze çarpmaktadır. Bankalar özelinde küçük hacimli hisselerin artışı BIST 100 ü yukarıya taşımamaktadır. Cam ve Demir Sanayi doların yükselişinden olumsuz etkilenen hisseler olduğundan dolayı şu anda %1 ila %2 düzeyinde kayıplar göze çarpmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz