ECB Başkanı Lagarde, Bitcoin’in küresel çapta düzenlenmesini istiyor. Dijital euro çalışmaları yapan merkez bankası, Bitcoin’e sıcak bakmıyor.

Bitcoin ile komik işler ve kara para aklama işlemleri yapıldığından bahseden ECB Başkanı Lagarde, küresel düzenleyicilerin bu konuya daha çok yönelmesi gerektiğinden bahsediyor.

Dijital euro çalışmalarından bahseden haberimizde, Dijital Euro‘nun merkezsiz mi yoksa ECB güdümünde mi olması gerektiğini ve bununla ilgili anket yapan başkan, şu anda Bitcoin’i tasnif etmiyor.

Reuters Next konferansında, 2008’de çıkarılan kripto para birimi için benzeri görülmemiş bir boğa piyasasının ortasında Lagarde , şunları söyledi: “Bitcoin,bazı komik işler ve kara para faaliyetleri için kullanılan spekülatif bir araçtır.”

Bitcoin için ifadelerini genişleten ve Bitcoin için “Düzenleme olmalı. Bunun küresel düzeyde uygulanması ve üzerinde anlaşmaya varılması gerekiyor, çünkü bir kaçış varsa bu kaçış kullanılacaktır. ” dedi.

Bitcoin’in sürü zihniyeti ile yükseldiğinden bahseden ECB Başkanı Lagarde, kripto piyasasının potansiyel riskler oluşturduğundan da bahsetti.

Blok zincir teknolojisi sosyal faydalar için kullanmak gerektiğine inanan ve kripto dijital para birimi çıkarmayı planlayan başkan, dijitalleşmenin artan ihtiyacını da karşılamak istiyor. Lagarde, dijital euro çalışmalarının 4 yıl sürebileceğinden de bahsetti.

Aynı gün İngiltere düzenleyici otoritesinden de kripto para piyasasının riskli olduğu uyarısı yapılmıştı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz