Ethereum Vitalik Buterin tarafından 10.000$’lık bir yarışmayı kazanmasıyla geliştirilmeye başlandı. Kripto para toplantılarında tanınan Vitalik buterin Ethereum’u tanıttıktan sonra etrafındakilerin tabiri ile bir ”rock yıldızı”na dönüştü. Konferanslarda herkes Vitalik’in konuşmasını bekliyor ve o konuştuktan sonra konferansı terk ediyorlardı.

Ethereum merkezsiz bir ağdır. Ethereum üzerinde geliştirme açık kaynaklı bir şekilde gerçekleştirilir. Topluluk Ethereum ağı için neyi isterse onu geliştirebilir.

Yazılımın açık kaynaklı olması platformu daha iyi ve daha kullanışlı hale getirmek isteyen tüm geliştiricilere ağa kapılarını her zaman açık bırakıyor ve sürekli gelişim içinde olmasını sağlıyor. 2018 haziranda Consensys şirketinin açıklamalarına göre 250.000 geliştirici ile geliştirilmeye devam edilen bu ağa katılımcı sayısı gittikçe artmaktadır.

Ethereum çözümleri

Akıllı sözleşmeler mantığı ile piyasada bir çok projeye çok ufak maliyetlerle piyasadan para toplayabilme ve iş geliştirebilme yeteneği getirmiştir.

Akıllı sözleşmeler sayesinde piyasa üzerinde ihtilafları konular daha önceden belirlenebilir ve bir otomatikleştirme sistemine dahil edilebilir. Kripto para piyasasına giriş yapacak projeler kendilerine bir ağ oluşturmaktansa Ethereum ağı üzerinde iş modellerini tanımlayarak bir kripto para üretebilir. Akıllı sözleşme mantığı ile koşulları önceden belirlenmiş bir sözleşme oluşturabilir ve bu sözleşmeye göre işlemler otomatik bir şekilde yapılabilir.

Ethereum ile Dai basmak mümkün

Sahip olduğunuz Ethereum’u merkezsiz platformlarda rehin bırakarak karşılığında Dai(1$ a endeksli para) basmak mümkündür. Aynı zamanda bir çok kripto paraya altyapı sunması
işlevlerini artırmaktadır.

Ethereum ağı herşeyden önce merkezsiz oluşuyla insanların güvenini kazanmıştır. Ağda işlem yapmak madencilerin doğrulama ve şifrelemesini gerektirir. Bir çok kripto parada
olduğu gibi ethereum ağında da işlemin güvenilirliğini madencilik faaliyetini gerçekleştirenler ağın güvenliğini sağlamaktadırlar.

Ethereum ağındaki farklı protokoller ve ağlar yani token dediğimiz altcoinler 2020 temmuz itibari ile Ethereum değerini aşarak bir ilki gerçekleştirmişler. Ethereum ağı üzerinde tokenleştirilmiş varlık sayısı ise yüzbinleri aşmıştır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz