Kripto Dijital Para Madenciliği’ni anlamak için öncelikle blockchain teknolojisini öğrenmemiz gerekiyor. Blockchain’in ne olduğunu öğrenmek için Blockchain Nedir? Yazımıza gidebilirsiniz.

Kripto para madenciliği; bir çok özel yazılıma sahip bilgisayarların Blokchain tarafından yapılan transferlerin gönderimi, transferlerin takibi ve yeni coinler üretmesi için çalıştırılmasıdır. Yüksek güçlü işlemci ve ekran kartına sahip olan bu bilgisayarlar Blockchain üzerinde sürekli yeni bir blok oluşturur.

Örnek vermek gerekirse, siz bir cüzdanda ki Litecoin’inizi başka bir kişiye göndermek istediğinizde madenciler sizin yaptığınız gönderim işleminin doğrulamasını yaparlar ve takibini sağlarlar. Her kripto para biriminin blok oluşturma süresi, madencilik türü ve getirisi farklıdır. Bu farklılıklar arasında yazılım türü, kripto para biriminin türü madenciliği direkt olarak etkiler.

Bitcoin ve diğer kripto paralarda merkez bankasının para basması gibi, madencilik yoluyla piyasaya sürülüyor. Madenciler sürekli olarak yeni kripto paralar üretiyorlar ve yeni bloklar oluşturuyorlar. Peki, bunu neden yapıyorlar? Kripto Para Madencilerinin Kazançları ne kadar? Kripto para madencileri oluşturdukları, doğruladıkları her blok için belirli miktarda Bitcoin ödülü kazanıyor.

Kripte Para Madenciliği diğer tüm işlerde olduğu gibi rekabet ve rakip arttıkça zorlaşan ve kazancı azalan bir sektör. Madencilerin oluşan her bloktan alabilecekleri ödül 4 senede bir yarıya indirilmektedir. Buna ise ”halving” denilmektedir. Yıllar itibari ile çok daha fazla rekabet olacak bu sektörde ise madencilik çoktan kızışmış bir durumda!

2009 Ocak ayında blok başına ödül miktarı 50 Bitcoin iken, Kasım 2012 senesinde 25 Bitcoin, Temmuz 2016’de 12,5 bitcoin olmuştur. En son 2020 yılının Mayıs ayında ikiye bölünen ödül günümüzde blok başına 6.25 BTC’dir. Yarılanma sürekli her 4 yılda bir devam edecektir. Ta ki 21.000.000 Bitcoin olana dek. Fakat bu sayıya hiç bir zaman ulaşılamayacaktır.

Kripto Dijital Para Madenciliği Nasıl Bir Sektör?

Kripto dijital para madenciliği kazançları sürekli değişmektedir. Kripto para piyasasında binlerce kripto para vardır. Her gün her dakika yeni kripto paralar sektörde çalışmalarını sürdürüyor. Fakat sadece çok az bir kısmı hayatta kalmayı başarabiliyor.

Piyasanın genel durumunu hakkında bilgi vermek gerekirse, kripto para madenciliği çok komplike ve sürekli değişim sürecinde olan bir sektördür. Bu sektörde faaliyet gösteren insanlar ve kuruluşlar her türlü yeni fırsatı değerlendirip, bir çok risk faktörü ile kripto dijital para madenciliği ile uğraşmaktadır.

Risk faktörlerini doğru yönetip, sektöre dair gelişmeleri ve yenilikleri bilen, araştıran, okuyan insanlar her zaman yeni fırsatları değerlendirebilmektedir. Fakat ülkemizde ”kulaktan dolma” bilgiler ile sektöre adım atıldığında hüsrana uğrayan insan sayısı oldukça fazladır.

Kripto para madenciliğinde en çok dikkat edilmesi gereken projeler piramit ve referans sistemli projelerdir. Bu projeler genellikle, normal piyasadan yüksek kazançlar vaad ederek, insanları kandırma yoluna gitmektedir. Bu sistemler sözde fazla kazanç sağladığı için insanlar tarafından talep görse de bu kazançlar oldukça ”kısa süreli” olmaktadır.

Önceki İçerikLoopring (LRC Token) Nedir?
Sonraki İçerikBitcoin Fiyatları Tarihi Zirvede! 20800 Dolar Görüldü!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz