Kripto Paralar finans sektörü başta olmak üzere bir çok sektöre çözümler getiren projeler bütünüdür. En belirgin özelliği ise her kripto paranın bir ödeme sistemi olması ve ödemeler için kullanılmalarıdır.  Kripto paralar denince akla ilk gelen Bitcoin insanlar tarafından hem ödeme aracı hem de değer saklama aracı olarak kullanılmaktadır.

Kripto paraların doğuşu 2008 yılında  Bitcoin ile başlamaktadır. Bitcoin’in sahip olduğu blok zincir teknolojisi kişiden kişiye ödeme imkanı sunmaktadır. Kripto paraların getirdiği diğer önemli özelliklerden biri ise kendi içerisinde uluslararası para ödemelerinde hiç bir regülasyon yada sınırlamaya tabi olmamasıdır. Bitcoin transferleri kendi ağı içerisinde engellenemez, taşınamaz ve geri döndürülemez işlemleri sahiptir. Üstelik bu özellik diğer tüm kripto paralarda da geçerlidir.

Kripto paraların her sektöre dair çözüm sunması kripto paraları daha çekici bir hale getirecektir. Kurumsal iş modelleri tasarlanırken kullanılan blok zincir teknolojisi kripto para haline getirilerek bir ekosistem oluşturur. Bu ekosistem içerisinde gerek güvenlik gerekse geliri ekosistemin her paydaşına dağıtma gibi işlevleri bulunan kripto paraların işlevsellikleri ve kullanım alanları gittikçe artmaya başlayacaktır.

Bitcoin haricinde en çok kullanılan ve işlevi olan bir diğer kripto para ise Ethereum’dur. Ethereum ödeme sistemi Bitcoin sisteminden daha hızlı ve daha fazla işleve sahiptir. Merkezsiz Finans için alt yapı sağlayan Ethereum alt yapısında bir çok proje geliştirilmiştir.

Bu projelerden bahsetmek gerekirse; borç verme, borç alma, merkezsiz krediler, merkezi olmayan kripto para borsaları, merkezsiz sigorta sağlayıcıları, şirketler için veri sağlayıcıları, veri saklama projeleri, şifrelenmiş kimlik doğrulayıcı projeleri, oyun sektörü, merkezsiz türev ürünler, merkezsiz ödeme sistemleri, sağlık sektörü çözümleri, sosyal medya çözümleri ve bir çok alanda akla gelmeyecek ürünler bulunmaktadır. Ethereum alt yapısında inşa edilen projelerin bir sınırı bulunmamaktadır.

Yukarıda bahsettiğimiz projeler sadece on binlerce kripto paralardan sadece 2 tanesidir. Her kripto paranın sahip olduğu teknoloji ve piyasaya getirmek istediği çözümler farklıdır. Kuşkusuz ki kripto paraların gerek ödeme gerekse de iş modellerine getirdiği yenilikçi çözümler hem şirketler hem de insanlar tarafından benimseneceklerdir.

Alternatif iş modelleri şeffaf, güvenilir ve doğrulanabilir olmaları sebebiyle geleneksel ekonomideki bir çok sektöre çözümler getirebilir. Hem insanların hem de şirketlerin işlerini kolaylaştırabilir. Kripto paralarını ekosistemlerinde kullanan projeler kar payı dağıtımlarını ucuz bir şekilde yapmakla kalmaz ekosistemdeki tüm insanlara pay vermeye çalışır. Kripto paralar bu yönüyle her insanı bir değer olarak kabul  edip tüm verileri kullanarak insanları ekosistemde tutabilmeye ve ekosistemden faydalanması için geliri dağıtmaya yönelik politikalar izlemeye başlamışlardır. Henüz bu tür kripto paralar akıllı sözleşmelerle ile yeni yeni düzenlense de insanların dikkatini çekmeye başarmıştır.

Dijitalleşmenin büyük bir artış yaşadığı 21.yüzyılda hayatımızın daha da içinde olacağı tahmin edilen kripto paralar gerek korona virüsünün etkilerini azaltmada gerekse bu bahane ile birlikte insanların dijital hayata uyum sağlamalarını da sağlayacağı tahmin edilmektedir.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz