Kripto piyasaları bir çok olayla karşı karşıya kaldıktan sonra Ağustos ayında yükselişini hızlandırdı. Bu hızlanma küçük yatırımcının alternatif kripto paralara en yüksek dağılım gerçekleştiği zaman gerçekleşti. Bu da bir çok yatırımcıyı büyük zararlara uğrattı. Gelir getiren kripto paraları tercih eden yatırımcılar ise bu düşüşten en az etkilenen grup oldu.

Ağustos ayı ise LUNA, LUNAC ve sETH olaylarından sonra düşüş gerçekleştiren piyasanın toparlanmasından ibaret. Luna ve sETH’nin likidite sorunlarıyla karşılaşmasıyla beraber tüm destek seviyelerini kıran piyasa tekrar salınım gerçekleştiği bölgeye geri geldi.

Bu etapta BTC’nin 24.000 $ seviyelerinde, ETH’nin ise 1700 dolar seviyelerinde sağlam destek bulduğu gözlenmektedir. Bu destek seviyeleri üzerindeki her yükselişin kalıcı olabileceği gözlemlenmektedir.

Özellikle bu süreçte Ethereum’un 2022 – 2023 yıllarında ETH 2.0’a geçilecek olması Ethereum’u diğer kriptolardan fiyatsal anlamda oldukça pozitif ayrıştıracaktır. Ethereum’un yeni rekorlar kırması ise hiç şaşırtıcı olmayacaktır. Bu sebepleri yazımızda daha önce incelemiştik.

2021 yılı sonu itibariyle piyasa analizini yapacağımız bu yazıda genel bir perspektif sunmayı amaçlamaktayız.

Shitcoinlerin Düşüşü ve Kripto Eğitiminin Önemi

2021 yılının sonlarına doğru Shitcoinlerin yükselişi bir çok yatırımcıya yüksek kar vaad etsede bir çoğunun parasını kaybetmesine sebep oldu. Dolandırıcıların en yüksek seviyelere ulaştığı bu dönemde yatırımcılara binlerce shitcoin çeşitli reklamlar ile satılmıştır. Bu shitcoinlerin yükselişi ilk etapta kar sağlıyor gibi gözüksede gün sonunda üzülen yine küçük yatırımcılar oldu.

2021 yılının sonlarına doğru shitcoinler ile piyasaya çekilen yatırımcılar en büyük kripto paralara sebepsizce yatırım yapmasına sebep oldu. Bir nevi shitcoin olarak kabul edilen ve gelir getirmeyen bu kriptolar yatırımcılarına %90 gibi bi düşüş gerçekleştirdi. Böylelikle hiç bilmeyen yatırımcının uzaklaşmasına sebep oldu. Fakat araştırma yapan ve kriptoları anlayan kullanıcılar için de büyük bir ders oldu. Böylece yatırımcılar bilinçlenmeyi ve öğrenmeden yatırım yapmamayı tercih etti.

Yatırımcılar analizlerini yaparken dikkatli davranması ve reklam aracılığıyla satılan shitcoinlere aldanmaması gerekiyor.

Sağlam Gelir Sağlayan Kriptoların yükselişi

Bir çok yatırımcının bilmediği ve dikkat etmediği konu, kriptoların çeşitli yollardan protokol gelirleri olarak gelir sağladığıdır. Yatırımcıların gelir sağlayan kriptolara yönelmesi, o yatırımcıya hem pasif gelir hem de garanti yatırımın da önünü açmaktadır.

Bu kripto paralardan bazılarını anlamak yatırımcı için doğru kripto seçimini sağlayacaktır. Örnek olarak bazı kripto paraların günlük ortalama gelirleri ve tanımlarını incelerseniz daha iyi anlayabileceğiniz kripto piyasasına da genel bir bakış açışı sergileyecektir. Hem de yatırımcı olarak daha bilinçli olmanızı sağlayacaktır.

1- GMX kriptosu, günlük olarak ortalama 150 bin dolar gelir üretmektedir.
2- Curve DAO Token, günlük olarak 100 bin dolar alım satım geliri üretmektedir.
3- SNX Token, günlük 100 bin dolar gelir üretmektedir.

Bu protokollerin nasıl gelir ürettiğini ise tanımlarımızdan kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Aynı zamanda sitemizi takip edip, kolaylıkla yatırımınızı yaptığınız kripto ile bilgiler alabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz