Curve (CRV) DAO Token, merkezsiz özerk topluluklar (DAO) tarafından yönetilen, merkeziyetsiz kripto para borsasının yönetişim token’ıdır. Curve.fi merkezsiz borsası (DEX) toplanan ücretleri, CRV token sahipleri ile paylaşmaktadır. Merkezsiz finans (DeFi) uygulaması olan bu kripto para borsasında düşük ücret ile stablecoin (sabit değerli kripto para) alabilir ve satabilirsiniz.

Curve.fi, merkezsiz borsalar arasında sabit değerli kripto paraların alım satımına odaklanmıştır. En düşük ücretler ve merkezsiz borsalarda büyük sorun olan fiyat kaymalarına en düşük şekilde maruz kalarak ticaret yapabileceğiniz bir borsadır. Uniswap kripto para borsasına nazaran fırsat maliyeti olmaksızın işlem yapabileceğiniz bir merkezsiz borsadır Curve.

Curve merkezsiz borsasında işlem yapabilmek için likidite gereklidir. Yatırımcılar tarafından yatırılan likidite yani sabit değerli kripto paralar sayesinde borsa, işlem yapabilme yeteneğine kavuşmaktadır. Yatırılan likiditeler, curve havuzlarına eklenir. Yatırımcılar curve mekanizmasını kullanarak kripto paralar arasında değişim yapabilmektedir.

Curve DAO Token (CRV) Staking Kazancı

Curve sahipleri 2 tür kazanç elde etmektedirler. İlk olarak kripto para platformuna sağladıkları likiditenin, kripto para işlem çiftlerinde işlem görmesi ile işlem ücreti kazancı elde etmektedir. Bu işlem ücreti toplam likidite üzerinden hesaplanır ve havuzdaki payınız size dağıtılır. İşlem ücretleri ise %0.04’dür. Bu ücretlerin tamamı Curve (CRV) token sahiplerine gitmektedir.

Curve borsasına likidite sağlayarak, Curve DAO Token kazanabilmeniz mümkündür. Toplamda 1,411,431,524 CRV token likidite sağlayıcılarına dağıtılacaktır. 2021 yılının ocak ayına kadar ise toplamda, yaklaşık 200 milyon CRV token likidite sağlayıcılarına dağıtılmıştır.

yCurve ve Y Havuzları Nedir? (iEARN Nedir?)

iEARN bir getiri toplayıcısıdır. Compound kripto parasının sahip olduğu kripto para havuzları her zaman sizin için en iyi teklifleri sunmayabilir. Bu nedenle yToken‘lar compound, aave, dYdX gibi merkezsiz kripto para borç verme platformları arasında sizin için en iyi faiz veren platformu seçer ve faiz geliri sağlar.

Özetle, merkezsiz borç verme ve borç alma platformu arasında işlemlerin anlık yapıldığı ve işlem ücretleri gibi maliyetlere katlanılmadan yapıldığı ve size en iyi getiriyi sunan kripto para havuzunu seçen otomatikleştirilmiş bir sistemdir.

Faiz kazancı her ethereum bloğu oluşturulduğunda kullanıcıların hesaplarına işlemektedir. Bu yaklaşık olarak 15 saniye gibi bir kısa işlem süresidir.

Curve DAO Token (CRV Coin) Yorum ve Analiz

Curve tokenları, likidite madenciliği programı ile kazanılmaktadır. Curve ekibi, platforma likidite sağlayanlara, kripto para borsasının yönetimini vermiştir. Tamamen merkezsiz olan bu borsanın, merkezi olmayan bir yapıya kavuşturulması ise finansal özgürlük açısından oldukça önemli bir adım olmuştur.

Merkeziyetsiz Finans (DeFi), projeleri arasında en çok likidite toplayan en büyük 5. kripto para olan curve, 2021 yılı itibari ile 2 milyar dolarlık bir likiditeyi bünyesinde barındırmaktadır. Merkezsiz, güvenli bir işlev ara yüzü olan ve bir çok kripto parayı destekleyen bu platform işlem hacmi ile de bir çok borsayı da geride bırakmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz