Merkezi olmayan bir uygulama olan makerdao uygulaması bugünlerde de piyasalarda adından bahsettirmeyi başarıyor.

Son zamanlarda DeFi piyasasının gelişimi hızını kesmek bilmiyor. Dapp piyasasında artışlar Haziran ortalarının başında başlamıştır. Piyasa 2019 un aralıkta henüz doğma aşamasındayken Dapp ( merkezi olmayan uygulamalar ) üzerinde kilitli para miktarı sadece 100milyon dolar seviyelerinden 1 milyar dolara çıkması 7 ay sürse de 2020 temmuzundan itibaren yani 1 ayda 4milyar dolar düzeyine yükselmiştir. Böylelikle DeFi platformlarının
gerçek dünyada uygulanabilirliği de yüksek düzeyde artmıştır.

Bir borç verme platformu olan makerdao üzerinde kilitlenen para miktarı 1 milyar doları aştı.

Makerdao platformunun defi projeleri içerisinde toplam sahip olduğu para değerinin ağırlığı %29 a ulaştı.

Makerdao uygulamasının uzun vadede otuzbeş milyar dolara oluşacağını öngeren vitalik buterin makerdao platformuna güvenilir bir tablo çiziyor.

Diğer borç verme platformları kısa ve uzun vadeli teşvik mekanizmaları ile kendi tokenlerini destekleyecek bir adım atmış olsalarda yazılım bakımından güvenlikli görünen makerdao
piyasaları tekrardan domine etmeyi başarıyor üstelik hiç bir hibe, teşvik olmadan !

– Makerdao coinbase’de listelenmesi ile fiyatı 340 $ dan 540 $ a 1 hafta içerisinde yükseldi şuan fiyatı 500$ ila 550$ arasında değişmektedir.

Makerdao nun yönetişim tokeninin işlevi ise:

-Sistemde kararlı için oy vermek için kullanılır.Platformda işlem ücretleri (CDP oluşturuken) MKR ile ödenir.
-Maker bir sabit değerli kripto para projesidir
-Maker kapsamında yazılabilen akıllı sözleşme türlerine de yazının devamında değineceğiz
-MakerDAO, Ethereum blockchaini üzerinde yazılacak akıllı sözleşmeler için bir platform oluşturur, en başta ise CDP gibi özellikleri ile Dai kripto parasını destekler ve sabit değerde tutar.

Ethereum forumunda Ethereum’un kurucusu Vitalik buterin uzun vadede maker fiyatının 15 milyon ethereum a tekabül etmesini beklediğini söylemişti. Buterin’in bu beklentisinin uzun vadede gerçekleşip gerçekleşmeyeceğini göreceğiz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz