NFT (Non-Fungible Tokens) nedir sorumuza bir çok cevap bulabilmemiz mümkündür. NFT, Ethereum başta olmak üzere,  Solana, Avax, WAX gibi bir çok blokzincirde geliştirilmiş çeşitli standartlara sahip, hayatımızdaki neredeyse tüm sektörlere sirayet etmiş kripto özelinde dijital olarak yaratılmış değerler bütünüdür

 

NFT piyasasında bir çok özellikli proje bulunmaktadırlar ve bu projelerin oluşturmuş varlıkları merkezsiz borsalarda alım satımı yapılabilmektedir. Tokenize edilmiş bu varlıklar bir çok sektöre dair çözümler sunmaktadır şuanda geliri paylaştırmış ve sahteciliği önleyen projeler bir adım öne geçmiş gibi duruyor.

Peki nedir bu NFT pazarı dediğimizde karşımıza bir çok yatırım alanı çıkmaktadır:

1. Domain adları

Domain deyince aklımıza ilk gelen .com .net gibi isimler geliyor fakat kripto para piyasasında cüzdan anahtarlarınız (adresleriniz) değiştirebilirsiniz dersem şaşırmaz mıydınız?

Bildiğiniz üzere kripto para piyasasında herkesin bir cüzdanı vardır ve o cüzdanında çok karışık harflerden ve rakamlardan oluşan bir dizini vardır.
Bir çok servis bu karışıklığı önlemek için cüzdan adreslerinizi istediğiniz gibi düzenliyor. Örnek vermek gerekirse cüzdan adresinizi Serthan.eth veya Serthan.crypto olarak
değiştirebilirsiniz fakat tabiki bununda bir maliyeti vardır. 1 yıllık 40$ gibi bir maliyeti var gibi görünüyor ve bu domaini her yıl yenilemeniz gerekiyor. Şuanda maliyetli bir
çözüm olsada ilerleyen süreçte daha çok talep edilebilir bir hale gelecektir .

2.Sanal dünyalar

Vr teknolojinin gelişimi bu sektöre de yansımış durumdadır. Vr teknolojisi alanında yeni dünyalar keşfetmek kendinize yeni dünyalar yaratmak mümkün hale geliyor.
Merkezsiz ve ucu bucağı olmayan bu platformlar kullanıcılarına NFT tokenlerinden yani yeni bir Dünya’da yeni bir hayat sunmayı başarıyorlar. Bu dünya içerisinde her şeyi tokenize ettiklerinden hizmet alımları arazi alımları ve ödeme sistemlerini internet üzerinden kolay bir şekilde hallediyorlar .

3. Sanat

Sanat dünyasında kopyacılık büyük bir sorundur her zaman. Ama kripto para pazarında sanatınız tek ve eşsiz hale geliyor !
Tokenize edilmiş varlıklarla sanat eser
leriniz kripto paraların ağlarının temeline yerleştiriliyor ve kopyalanması çoğaltılması zor bir hale geliyor.

4. Alınır satılabilir kartlar
Alınabilir satılabilir kartlar genellikle oyun piyasası için kullanılmaktadırlar.
Oyun piyasasında insanlar oyun içerisinde sahip olduğu eşyaları, mekanları, kaynakları alınıp satılabilir hale getirip oyun dışarısında bir ekosistem yaratmayı başarıyorlar.
Genellikle bu tür kartlar bir tür oyun içerisinde araç olarak kullanılabiliyorlar. Bunlara en büyük örnek ise Gods Unchained isimli oyundur. Bu oyun kartlara farklı işlevler
yükleyerek insanların savaşmasını sağlıyor. Bu kartlar ise tokenize edilip kolaylıkla satılabiliyorlar.

5. Koleksiyon kartları

Kolleksiyonda da sahtecilik büyük bir sorun haline gelmiştir. Fakat eşsiz bir şekilde yaratılan dijital kolleksiyonlar saklanması alınıp satılması kolay olduğu için ve tutkunlarına dijital bir koleksiyon alanı oluşturdukları için çekici hale gelmiştir. Üreticiler yarattıkları kart/pul/oyun veya çizgi film karekterlerini kolaylıkla Ethereum ağına taşıyabilir kolaylıkla alıp satabilir.

6. Spor dünyası

Spor dünyasındada farklı gelişmeler yaşanmaktadır. Futbolcu kartları ve futbol oyun simülasyonlarının bu pazara giriş yaptığını belirtmek isterim.
Bu piyasada genel yaygın olarak kullanılan sporcu kartları ve formula 1 araçları koleksiyonları ilerleyen süreçte oyunlar üzerinde kullanılabilir hale geleceklerdir. Böylelikle üretilen NFT’lerin metalaşma sorunları çözülecek sadece bir zevk veya tutkunu ötesine geçebilecektir.

7. Platformlarda insanlara yarar sağlayan araçlar

Bu tür platformlar genellikle ödeme özelliği üzerine kurulmuşlardır. NFT teknolojisi ile tokenleştirilmiş anahtarlar platformda ödeme yapabilmenize alabilmenize olanak tanır.

8. Oyun
Oyun sektörüne gelir paylaşımı ve oyun içi satın almalarda ayrıcalıklar tanıyan, aynı zamanda oyun içi eşyaları Ethereum tabanı üzerinde alım satımına izin veren bir yapı oluşturulmuştur.

 

Önceki İçerikEthereum Nedir?
Sonraki İçerikBlokzincir nedir?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz