Merkezsiz finans geleneksel bankacılık tarihine baktığımız zaman gayet yenilikçi bir teknoloji olarak hayatımıza girmektedir. Fakat Wall Street’e baktığımız zaman geçmişten bugüne sürekli yenilikçi teknolojiler çıkmıştır. Bu teknojilere örnek vermek gerekirse yüksek frekanslı işlemler, yeni nesil önemsil tahviller olarak sıralayabiliriz. Bu teknolojiler bazı kesimlere kazandırırken bazı kesimlere de kaybettirmiştir.

Merkezsiz finans projeleri de aynı safhalara maruz kalacaktır mutlaka. Bazı insanlar kazanırken bazı insanlar kaybedecek bazıları ise iflas edecek.

Aracı kurum ihtiyacını ortadan kaldıran merkezsiz finans projeleri şimdilik genel bankacılık faaliyetlerinin dışında yer almaktadır. Fakat önümüzdeki süreçte insanların bu sistemleri deneyimlemesiyle birlikte artan ilgi Merkezsiz finans projelerininde artmasına ve insanların daha çok ilgilerini çekmesiyle birlikte ise deneyimleyen insanların bu projeler için bir müşteri haline gelmesine olanak tanıyacaktır.

Geçmişte ABD piyasalarında yaşanan hüsranları sıralarsak:

1- 1980’ler: Önemsiz tahviller ve kaldıraçlı satın almalar
2- 1990’lar: Uzun Vadeli Sermaye Yönetimi
3- 2000’ler: CDO’lar, CDS ve konut balonu
4- 2010: Flaş Çöküşü

 

Defi için düşünceler:

 

 Her yeni teknolojide gelen inovasyonlarla birlikte piyasa yeni şeyler öğrenmeye devam edecek ve bu yeni öğrenilen şeyler ise insanları dahada bu yöne çekecektir. Şuanda Wall street te çalışmak isteyen gençler artık kripto para alanına yönelimini sürdüyor. Defi ise bu süreci dahada hızlandıracaktır.

 Yatırımcılar gittikçe artan oranda bu piyasaya çekilecek ve dolayısıyla yeni yatırımcı sayısı hergün artacaktır. Hızlı para üzerine ”bahis” yapan yatırımcılar arttıkça piyasada kar vaadleri yükselecek ve piyasayı araştırmadan yatırım yapan sayısı ise sürekli artacaktır.

Kayıplar kaçınılmaz olacak:

Kripto para piyasasında defi ye yönelik saldırılar artacak ve defi projeleri daha fazla güvenlik için uğraşacaklardır. Piyasada dönen para arttıkça hackerların bu projelere saldırma sıklığıda artacaktır.

 Evet, insanlar incinecek, ancak daha geniş finansal sisteme çoğunlukla dokunulmayacağını bilerek cesaret alabiliriz.

ÇOK ŞEY ÖĞRENECEĞİZ FAKAT ELBETTE MALİYETLERİ DE OLACAK !

ALTERNATIF FİNANSAL SİSTEM HAYALİ İSE ÖDENEN BU MALİYETLERLE CANLI KALACAK !

 

Son dakika haberlerden anında haberdar olmak için Twitter‘dan takip edebilir ve Telegram‘da kripto paralara dair sohbetimize katılabilirsiniz!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz