Siacoin (SC coin), merkezi olmayan bulut depolama platformudur. Sia’da kayıt yok, sunucu yoktur. Dolayısı ile 3. bir tarafa güvenmeniz gerekmez. Sia kripto parası, Blockchain ile geleneksel bulut depolama sağlayıcılarından daha sağlam ve daha uygun fiyatlı bir veri depolama pazarı oluşturmuştur. Bu ekosistemde ödeme için geçerli olan kripto para birimi ise Siacoin’dir.

Siacoin 2,5 Petabayt veri depolama kapasitesi ile diğer kripto para birimlerine fark atıyor. Petabayt oldukça fazla depolamaya sahip bir kapasitedir. 1 Petabayt = 1.024 Terabayttır. Bu rakam 1 katrilyon bayttan daha fazladır. Dolayısı ile sahip olduğu kapasitenin ne kadar büyük olduğunu göz önüne bulundurmalıyız.

Güvenlik açısından Dünya’nın 4 bir yanına dağılmış olan Siacoin depolama sağlayıcıları, aynı zamanda ağın güvenliğini de korumaktadır. 2021 2. çeyrek itibariyle toplam 391 depolama sağlayıcısı sahip olan Sia, an itibariyle 609 Terabaytlık kapasitesini kullanmaktadır.

Bu ağdaki verilere olan talep de oldukça fazladır. Sia ağı toplamda 1.2 milyon indirmeye sahip bir platformdur.

Siacoin’in işlevi ise, oluşturulan blok zinciri pazar yerinde, verilerin alış verişlerinde kullanılmasını

Siacoin (SC Token) Özellikleri

Siacoin kripto para sektörüne “merkezsiz depolama” kısmında oldukça yenilikler katmıştır. Siacoin’in bu özellikleri kullanıcı dostu, ucuz, verimli blockchain hizmetine erişebilme imkanı tanıdı.

Siacoin Gizlidir

Siacoin tamamen gizli bir blockchain alt yapısına sahiptir. Sia dosyalarınızı merkezi olmayan bir ağda şifreleyerek depolayıcılar arasında dağıtır. Özel şifreli anahtarlarınızla bu verilerinizi kontrol edebilirsiniz. Verilerin elinizde olması ise size ekstra güven katacağı ise aşikardır. Geleneksel bulut depolama sağlayıcıların ise bu durum tam tersidir. Sizin verilerinize erişebilir onları istediği şekilde kullanabilirler.

Siacoin Ucuzdur

Siacoin ortalama olarak geleneksel bulut sağlayıcılardan çok daha ucuz bir şekilde hizmet vermektedir. Merkezi olmayan veri depolama sistemi yaklaşık %90 daha ucuza geldiği söylenmektedir. Ekip diğer bulut depolama sağlayıcılar ile fiyatları karşılaştırmıştır. Buna göre:

Amazon S3’te 1TB veri depolamanın fiyatı 23 dolar iken, Siacoin’de bu fiyat 1-2 dolar kadar ufak meblağlardır.

Siacoin Yedekleme Sağlar

Siacoin verilerin yedeklerini her zaman saklar. Bu yedekler dünya üzerinde masternode üzerine dağıtılarak tutulur. Geleneksel depolamada ise bu olay tam tersidir. Bir kaç veri merkezinde tutulan verileriniz içeriden herhangi bir saldırıya karşı açıktır. Üstelik siacoin bunları yaparken oldukça düşük hizmet süresi sağlayarak yapar.

Siacoin Açık Kaynak Kodludur

Siacoin’in yazılımı açık kaynak kodludur. Önde gelen yazılımcıların katkılarıyla oluşturulan Sia, yenilikçi uygulamalar geliştirmeye açıktır. Her zaman açık kaynak kodlu olarak kalacak olan Sia, topluluğun geliştirmelerine her daim açıktır.

Blockchain de Pazar yeri

Merkezi olmayan veri depolama sektöründe işletmenize en ucuz servisi sağlamak isteyen Sia, merkezi olmayan depolama pazarı yaratmıştır. Siacoin bu pazar yerinde kullanılabilir. Ödemeler Siacoin ile yapılabilir haldedir.

Siacoin’in Geleceği Hakkında Analiz ve Yorum

Siacoin gerek ödemelerde gerekse verilerin alış verişinde kullanılmaktadır. Siacoin oldukça hızlı olan POS algoritmasını benimseyerek, güvenlikten ödün vermeden sektörde bir çok kripto para biriminden olumlu yönde ayrışmıştır.

Merkezsiz veri depolama çözümleri 2021 yılında oldukça fazlalaşmaya ve benimsenmeye başlandı. Şirketler ve insanlar verilerini güvenli yerde tutmanın yollarını aradı. Bulut sunuculardan sonra çıkan merkezi olmayan veri depolama sistemleri ise gittikçe benimsendi ve kullanılabilir ucuzluğa geldi.

Siacoin gibi merkezsiz veri depolama çözümleri olan Filecoin, Skale Network gibi projeler bir adım öne çıkmaya başladı. Web 3.0’a her daim merkezsiz depolama sistemleri gereklidir. Dolayısı ile bu tür platform gittikçe genişleyecek ve önümüzdeki yüzyılda benimsenecektir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz