Tether, değeri USD’ye endeksli sabit kripto para birimidir. Her zaman 1 Tether = 1 USD olacak şekilde, blockchain teknolojisi ile tasarlanan bu kripto para yaygın olarak Bitcoin (Omni ve Liquid Protocol), Ethereum, EOS, Tron, Algorand, SLP ve OMG blockchains ödeme ağlarını kullanmaktadır. Tetherlarınızı bu kripto para ağları içerisinde kolaylıkla alabilir, satabilir ve saklayabilirsiniz.. Tether ilk başlarda  ABD Doları (USD), Euro (EUR) ve denizaşırı Çin yuanını (CNH) destekler.

Tether rezervleri şeffaftır. Günlük olarak yayımlanan bu raporları incelemeniz mümkündür. Üretilen kripto para değeri kadar hazinesinde amerikan doları bulunduran tether geleneksel piyasa ile kripto para piyasasını bir araya getirmiştir. Blok zincir teknolojisinin güvenlik ve şeffaflık avantajlarından yararlanarak Bitfinex ve Coinbase gibi büyük borsalar tarafından benimsenen bu sabit para, Tether Limited şirketi tarafından oluşturulmuştur. Direk Bitfinex ve Coinbase gibi borsalardan kimlik doğrulama ile dolar, euro ve yuan ile tether basabileceğiniz gibi piyasalardan da önceden oluşturulmuş tetherları alabilmeniz mümkündür.

İnternet üzerinde iş yapan şirketlerin, müşterilerine aşina oldukları kripto para birimi yani dolar ile iş yapabilmesinin önünü açan Tether hem geleneksel piyasada hem de kripto para piyasasında oldukça benimsenmiştir. Finans kurumlarının bürokratik işlemlerinden kurtularak kolaylıkla para transferi yapabilmenizi sağlayan tether, ödemelerde yeni bir alternatif ödeme sistemi oluşturmuştur.

Blockchain’in insanlara sunduğu avantajlardan faydalanmanızı sağlayan bu kripto para ”kendi bankanız olabilme” yeteneğini de insanlara kazandırmıştır. Kripto para cüzdanlarını kullanarak kolaylıkla ”size ait” dolarınıza sahip olabilirsiniz.

Merkezsiz oluşu ile hiç bir kurum riski taşımayan bu varlıklar dijital ödemelerde oldukça yaygın hale gelmeye başlamıştır. İşlem ücretlerinin sadece bulunduğu kripto para alt yapısındaki ağ ücretleri ile sınırlı olan bu kripto paranın saklaması ve gönderilmesi oldukça ucuz bir ücret ile fiyatlandırılmaktadır.

Tether, popüler olarak Ethereum ağında kullanılmaktadır. Toplam arz içerisinde neredeyse yarısına sahip olan ethereumu, tron ağı ve bitcoin (omni ve liduid protokolü aracılığıyla) takip etmektedir. Dijital kripto paralar içerisinde geleneksel para ile ödeme yapmayı sağlayan kripto para çözümü tether oldukça başarılı olmuştur. İlerleyen süreçte sağladıkları şeffaflık ve güvenlik ile birlikte tether talebi, insanlar tarafından artması hatta günlük hayatımızda kullanılması beklenmektedir.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz