2008’de ortaya Satoshi nakamato tarafından keşfedilen Bitcoin’i tüm kripto paraların atası olarak adlandırabiliriz.

Satoshi kimdir? sorusuna verilecek bir cevabımız ise ne yazıkki bulunmuyor. Kimliği belli olmayan bu kişi yada topluluk kendi kurduğu foruma ise 2010 aralık ayından sonra giriş yapmamıştır.

   Bitcoin’in işlevlerin bahsetmek gerekirse:

-Bitcoin herhangi bir aracı olmadan kişiden kişiye transferi mümkün kılar.

 Peer to peer (kişiden kişiye transfer) işlemlerle Bitcoin ağında insanlara herhangi bir aracı kurum olmadan sadece işlem ücretlerini ödeyerek para gönderebilirsiniz.
İşlem ücretleri ise herhangi bir kuruma değil sadece bu ağın güvenilir kalmasını sağlayan yüksek işlem gücüne sahip geliştirilmiş cihazlarla yapılan madencilik faaliyeti ücreti olarak ödenir.

   -Güvenlidir

Dijital olarak şifrelenmiş algoritmaya sahip olan bu kripto para bir çok ödeme sistemlerinin aksine gayet güvenilirdir.

Madencilik faaliyeti ağdaki imzalama faaliyetini hayata geçirir. İmzalama yöntemi ise bitcoin ağındaki blokları imzalama yöntemi ile birbirine bağlayıp şifreler.

İmzalama yöntemi ağa yüksek güvenilirlik sağlıyor çünki imzalama işlemi bir önceki bloğa eklenerek şifrelenir ve ağın tümüne işlenir. Hackleyecek topluluk ise bu zamana kadar şifrelenmiş ve birbirine eklenmiş ağın tümün hacklemelidir ki ağ üzerinde değişiklikler yapabilsin. Çünki bulunan her yeni blok 2008’den bu zamana kadar bulunmuş tüm yeni bloklara şifrelenerek dağıtılır.

Düğümler bir sonraki bloğu bulmak için faaliyet gösterdikerinde önceki bloğun özetini de yeni bloğa dahil ederler, böylece bloğu kabul ettiklerini göstermiş olurlar.

 – Geri alınamaz işlemlere sahiptir:

Finansal sistemde bir çok işlemler erişilebilir ve merkezi olduğu için belirli bir topluluk tarafında değiştirilebilir, blok konulabilir, silinebilirdir.

Bitcoin’in altında yatan blok zincir sistemi ile işlemler geri dönülemez olarak şifrelenir ve ağa kaydedilir. Dolayısıyla bu sistem bize erişemez

Bitcoin cüzdanını kimliksiz, ücretsiz istediğiniz yerden anında tedarik edebildiğiniz dolayı bitcoinlerinizin size ait olduğu hiçbir zaman belli olmayacaktır.

İşlemleriniz cüzdan adresi üzerinden nereye, ne kadar miktar gönderildiği, ne kadar alış satış işlemi yapıldığı gösterilir fakat yine cüzdan adresinizin kimliği olmadığından dolayı işlemleriniz gizliliğinizi korur.

Satoshi’nin kendi yazdığı makaleden Bitcoin üzerine bir değerlendirme ile bitirmek istiyorum yazımızı:

Güvene dayalı olmayan bir kripto transfer sistemi önerdim. Dijital imzalardan oluşan olağan bir para sistemi modeli ile başladık. Bu sistem sahipliliği stabil bir şekilde kontrol edebiliyordu ancak çifte harcama problemini engellemediğinden eksikti. Bunu çözmek için iş kanıtını işlem tarihçesini kaydetmek için kullanan kişiden kişiye bir ağ önerdik. Bu tarihçeyi bir saldırganın değiştirmesi işlem gücünün çoğunluğu dürüst düğümlerde olduğu sürece neredeyse imkansızdır.

Kimlik doğrulamasına gerek yoktur çünkü mesajlar belirli bir yere doğru yönlendirmezler ve sadece diğer düğümlerin ellerinden geldiğince dağıtılır. İşlem güçleri oranında oy kullanırlar, geçerli bloklar üzerinde çalışarak ve yeni blok bulunmasını sağlayarak kabul ettiklerini, üzerinde çalışmayarak da reddettiklerini ifade etmiş olurlar.

Merak edenler için ise makalenin Orijinalini de yazımıza eklemek istiyorum:

Kaynak: https://bitcoin.org/bitcoin.pdf

Editör Önerisi:

Kripto para nedir?      


Son dakika haberlerden anında haberdar olmak için Twitter‘dan takip edebilir ve Telegram‘da kripto paralara dair sohbetimize katılabilirsiniz!

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz